Олимпиадата в Пекин е зад ъгъла - останаха по-малко от две седмици до старта на игрите. А колко събития има в една зимна олимпиада, които могат да се сравнят като интерес с хокейния турнир? Вероятно - не много.

И тази година няма да има играчи от NHL - нека започнем с това. Този път причината, поне официално, е в пандемията и нежеланието на лигата да освободи за такова пътуване до Китай по средата на сезона стотици хокеисти. Преди 4 години в Пьончан отново нямаше играчи от най-силното първенство на планетата, с което се прекъсна серия от 5 поредни зимни Олимпиади, на които асовете от NHL блестяха на леда.

Историята

Хокейният олимпийски турнир е една от най-натоварените с политически акцент спортни надпревари през последните стотина години. Канада печели първите четири титли (1920-1932 г.), преди сензационно да отстъпи на финала в Гармиш през 1936-а на Великобритания. Следват още две титли за "кленовите листа", една за Щатите от 1960-а и Чудото на леда - пак от американците през 1980-а, които са единствените две златни отличия, които СССР не печели на хокей от 1956-а до 1992-ра. Това са осем титли (една под името ОНД) от 12 в следвоенния период но зимните олимпийски турнири.

През 1994-а Швеция спечели последната надпревара без играчи от NHL, а след тяхното включване в Нагано, шампионите са Чехия, Швеция, Канада - три пъти. Преди 4 години в Пьончан спечели тимът на Олимпийски атлети от Русия - руснаците, наказани заради допинг скандалите да играят без знаме и химн. Сега идва пореден непредвидим турнир, в който липсата на асовете от NHL прави интригата още по-голяма, а войната на леда е гарантирана. Малко спортове са изпълнени с по-голям заряд от хокея на олимпийския турнир.

Регламентът

Три групи по 4 отбора. Никой не отпада след трите си групови мача, всеки получава шанс поне през плейофи да иде на 1/4-финал. Победителите са там директно, както и най-добрият втори тим. Другите четири позиции ще се решат в плейофи, където ще са два втори (без най-добрият) отбора в групите, трите трети състави и всички, завършили на четвъртите места.

Нататък е ясно - четвъртфинали, полуфинали, финал (на 20 февруари).

Групите

Канада, САЩ, Германия и Китай са в първата. Това ще е тежко за гледане, ако сте китаец и харесвате тази игра. Канадците и американците ще нанесат тежки поражения на домакините, които можеше дори да не участват. И такива гласове имаше от канадските и американските треньори, които от 5 години опитват да подготвят отбора за игрите. Просто той е много слаб. Доста по-слаб от корейския, който като домакин в Пьончан 2018 загуби и трите си мача с обща разлика 1-14.

Руснаците, Чехия, Швейцария и Дания са в група В, където явен аутсайдер са датчаните. Те са дебютант в мъжкия хокеен турнир, след като най-после успяха да се справят с Норвегия в пресявките.

Финландия, Швеция, Словакия и Латвия са в група С, което просто потвърждава, че шампионите - руският тим, имаше късмет при жребия и е в най-приемливата група. Да, там са вечните врагове на леда (и не само, исторически погледнато) от Чехия, но останалите тимове не са от класата на руския.

Embed from Getty Images

Кои са звездите, когато ги няма звездите?

Канада стана световен шампион до 20 години преди 11 месеца, като в тима се очаква да има поне 3-4 имена от този състав. Там ще е една от големите надежди за драфта в НХЛ за догодина - Оуен Пауър, защитник от Университета в Мичиган. Любопитно, в тима ще блести и една легенда - Ерик Стаал, великият център, изиграл над 1000 мача в НХЛ, сега е в състава на Айова Уайлд в американската лига. Той е на 37 години, има зад гърба си три световни и една олимпийски титли, като реши да поведе тима с опита си в Пекин.

Още не е решено окончателно, но вероятно в отбора ще бъде Джейсън Демерс от Ак Барс (Казан), също голяма фигура с над 600 мача в НХЛ, световен шампион с "кленовия лист" на гърдите. Той трябва да дирижира защитата с таланти като Пауър. За да е пълна конструкцията с хора с опит, вратарят Деван Дубник също е повикан. На 35, той има над 500 двубоя за Едмънтън и Минесота, като дори до миналия сезон игра за Колорадо в НХЛ.

САЩ ще заведе в Китай много млад състав, но също е заложил на 4-5 опитни "подправки". Брайън О`Нийл е единственото име от Пьончан 2018, но личат Ник Шор (300 мача в НХЛ), Стивън Камфър (над 200) и т.н., основно играещи в Континенталната хокейна лига в Европа. Това са хора над 30 години, с много опит и готови да поведат лъвчета като Ник Абрузесе, Брендън Брисън, Ноа Кейтс и т.н. - те пък са герои от драфта на настоящия и следващия сезон, някои вече с осигурени контракти в НХЛ.

Руснаците отиват в Пекин, водени от великия Иля Ковалчук, но вече в ролята на тийм мениджър. Легендарната фигура спечели все пак златото преди 4 години, за да придаде завършен вид на бляскавата си кариера. Няма да ги има Овечкин и останалите мегазвезди, с които е пълен НХЛ. Повечето имена са световно непознати, но все пак Вячеслав Войнов, Егор Яковлев, Никита Нестеров (защитници), Сергей Андронов, Миша Григоренко, Никита Гусев, Вадим Шипачов (нападатели) са шампиони от Корея преди четири години. Това е приемственост, седем имена от златния тим.

Ще липсват опитните Ковалчук, Павел Дацюк и Сергей Мозякин, но това е изборът на селекционера Алексей Жамнов.

Embed from Getty Images

Разбира се, и извън трите топ фаворита има какво да се види. В словашкия тим например се говори за "феноменално" трио тийнейджъри - Адам Немец и Юрай Слафковски са на по 17 г. (вече в драфта на НХЛ), а Сами Кнажко бе избран от Кълъмбъс и догодина ще е там (на 19 г.).

А просто трябва да видите състава на финландците! Там най-младият играч е на 26 години (Ханес Бьорнинен), а седем са оцелелите от тима в Пьончан. Внимание - Суоми има едно голямо предимство пред конкурентите. В атака разполага с тройка, играеща за един клубен тим - Маркус Гранлунд, Сакари Манинен и Теему Хартикайнен вкараха 40 гола досега през сезона за Салават Улаев в КХЛ и между тях сработването е идеално.

Букмейкърите

Руският отбор е фаворит с 2.62, следва Финландия с 5.00 и Швеция с 5.50. Канадците са оценявани на 7.00, а чехите - на 9.00. Не са големи шансовете на САЩ, поне на теория - 16.00. Швейцария и Германия са на кота 26.00, Словакия - на 51.00, Латвия - на 67.00, а дебютантът Дания е при ставка 81.00.

Домакините от Китай са далеч, далеч от тези стойности - 1001.00. Не ви съветваме да отделите дори лев на този коефициент. Всъщност, ако се вярва на казаното от задокеанските експерти и треньори, които работят в китайския хокей, дори гол на този тим в турнира ще е малко спортно чудо.

Но къде, ако не на олимпийския лед, има да стават чудеса, нали!?

Embed from Getty Images