Англия отива в Катар като една от големите сили във футбола, която... все не успява да оправдае очакванията на световно първенство.

А те винаги са високи, независимо от моментна форма и поколение като талант и способности.

След четири години на силни представяния в цикъла на селекционера Гарет Саутгейт, сега няма да е различно. Отборът игра полуфинал и загуби с продължения през 2018-а на Мондиала в Русия, после стигна финал на Лигата на нациите, а след това дузпи го разделиха от първа европейска титла преди година. Това е най-успешният период като крайни класирания за Англия в цялата история на тима.

Представяния на Мондиали

След като аристократично пропуска първите три световни първенства преди Втората световна война (не признава турнира и идеята на ФИФА), съставът от Острова все пак гастролира на форума след нея. Стига два четвъртфинала (1954-а и 1962-ра), а два пъти отпада в групите, преди през 1966-а да дойде златният момент с купата на "Уембли" след победен финал срещу Западна Германия (4:2).

Естествено, не и без спорния гол на Джеф Хърст, тема на обсъждане и в наши дни.

През 1970-а англичаните отпадат на четвъртфинал, след това не се класират два пъти поред, играят в групите за място на полуфинал през 1982-ра, но един гол ги спира за последните четири тима. Божията ръка и геният на Марадона ги спряха на четвъртфинал през 1986-а, а дузпите срещу Германия - през 1990-а в незабравимия полуфинал в Торино.

Не играха на САЩ 1994, отпаднаха на осминафинал през 1998-а, после дойдоха двата поредни четвъртфинала за "златната генерация" на Бекъм, Оуен и останалите, и два провала през 2010-а и 2014-а с осминафинал и отпадане в групата. Четвърти в света от последното световно в Русия.

Баланс: 69 мача, 29 победи, 21 ремита, 19 загуби, с голова разлика 91-63.

В състава и този път има страшно много талант, звезди от световен мащаб като Хари Кейн, суперталанти като Фил Фодън и Джуд Белингъм, вече и опитът от постигнатото от това поколение в последните четири години.

Има, както обикновено, и куп въпросителни около подбора на Саутгейт, както и съмнения за това кой в какво състояние ще е в Катар след убийствената месомелачка на английската Висша лига. Само един играч в състава не играе в нея, а именно капитанът на Борусия Дортмунд Белингъм.

Съмнения витаят и около това дали селекционерът вика най-добрите като форма или онези, на които се е опирал в последните години "по навик". Изобщо - в прастарите традиции на английския футбол, всяко име и позиция се коментира и анализира надълго и широко, превръщайки състава на Англия в най-обсъждана национална тема с дни. Нещо, което обикновено не допринася за сваляне на напрежението и очакванията към отбора.

Селекционерът

Неговите постижения са впечатляващи и надминаха всички на предшествениците му, с изключение на сър Алф Рамзи (титлата от 1966-а). Критикуван, че отборът не играе вдъхновяващо, но той си знае - резултатите са единствената валута на успеха на това ниво.

Прави впечатление, че този път Саутгейт напусна рамката на своята консервативност поне отчасти и извика пренебрегваните често Джеймс Мадисън от Лестър, Калъм Уилсън от Нюкасъл, Трент Александър Арнолд от Ливърпул - играчи, които не пасват в неговата "концепция на дисциплина и здрава работа", но дават разлика като импровизация, технически умения и креативност. Разбира се, ако Англия не стигне целите си, а те са за поне място сред най-добрите осем, и това ще е още една бухалка за атака срещу треньора. Той е без това е толкова критикуван, че реално няма верен ход. Очаква се след Катар да напусне поста, независимо от класирането на отбора.

Снимка: Getty Images

Съставът

Вратари: Джордън Пикфорд (Евертън), Ник Поуп (Нюкасъл), Аарън Рамсдейл (Арсенал)

Защитници: Люк Шоу, Хари Магуайър (Манчестър Юнайтед), Трент Александър Арнолд (Ливърпул), Ерик Дайър (Тотнъм), Кайл Уокър, Джон Стоунс (Манчестър Сити), Киърън Трипиър (Нюкасъл), Конър Коуди (Евертън), Бен Уайт (Арсенал)

Полузащитници и нападатели: Джуд Белингъм (Борусия-Дортмунд), Мейсън Маунт, Конър Галахър, Рахийм Стърлинг (Челси), Джеймс Мадисън (Лестър), Деклън Райс (Уест Хем), Джордън Хендерсън (Ливърпул), Калвин Филипс, Джак Грийлиш, Фил Фодън (Сити), Букайо Сака (Арсенал), Маркъс Рашфорд (Юнайтед), Калъм Уилсън (Нюкасъл), Хари Кейн (Тотнъм).

Звездата

Няма съмнение - Хари Кейн. Вероятно до година-две съмнения ще има, защото и Фодън, който е блестящ за Сити, но още не може да изригне за Англия, и Белингъм, който просто е страхотен, ще посегнат към това звание. За момента оБаче Кейн, който има 51 гола за родината и вероятно още в Катар ще подобри рекорда на Уейн Рууни от 53 попадения с екипа на "трите лъва". А е изиграл само 75 мача за тима, в сравнение със 120, които трябваха на Рууни за постижението му.

Хари е несъмнено в топ 30 на най-добрите футболисти в света поне от 5 години, а сред деветките - със сигурност в топ 5. Вкарал е 260 гола за родния и любим Тотнъм, а общо отдавна мина кота 300. Постоянно припомнят, за да го уязвят, че не е спечелил трофей в кариерата си. Вероятно е по-лесно да критикуваш, отколкото да признаеш, че лоялността и верността към каузата и клуба на сърцето ти, също са качество (позагубени в наши дни). А отдадеността му и значението за този отбор на Англия не подлежат на съмнение, вкарал е 10 гола на големи първенства, стана реализатор №1 изобщо на Мондиал 2018 с шест попадения, добави 4 на Евро 2020. И отново ще вкарва в Катар, не се съмнявайте.

Снимка: Getty Images

Програмата в група "В":

21 ноември, 15 часа Англия - Иран

25 ноември, 21 часа Англия - САЩ

29 ноември, 21 часа Уелс - Англия.

Букмейкърите

Те не подлагат на съмнение класирането на отбора в елиминациите, като ставките за това са около 1.10. За първото място коефициентите са около 1.33, което също ясно говори какъв фаворит е Англия в група В.

И нататък този тим е един от основните претенденти, ако вярваме на букмейкърите. Ето ги ставките:

- Да достигне четвъртфинал - 1.50

- Да достигне полуфинал - 2.75

- Да достигне финал - 5.00

- Титла - 9.00.

Само Бразилия (5.00), Аржентина (6.50) и Франция (7.00) са котирани по-добре от англичаните за вероятен световен шампион.

Снимка: Getty Images