Словения записа нова златна страница в спортната си история, след като в рамките на шест години за трети път ще играе финал на Европейското по волейбол при мъжете.

Словенците отново разплакаха световния шампион Полша, като го удариха с 3:1 (17:25, 32:30, 25:16, 37:35) насред Катовице.

Двубоят бе истинска драма, особено във втория и четвъртия гейм, когато победните точки бяха съответно 32 и 37.

Истинско разочарование за 10 000 поляци по трибуните в Катовице, които след световната титла, очакваха от своя тим да стъпи и на европейския връх за първи път от 12 години насам.

Това обаче няма да се случи, защото радостта бе за словенците. Страна, която нямаше някакви традиции във волейбола, но шокиращо успя да играе финал на Евроволей през 2015-а, когато загуби от Франция, бе част от мача за трофея и преди две години, когато отстъпи от Сърбия, а тази вечер ще има трети опит да грабне трофея.

Съперник на словенците ще е отборът на Италия, който безспорно е най-силният от началото на първенството.

Скуадра Адзура детронира действащия еврошампион Сърбия с 3:1 (29:27, 25:22, 23:25, 25:18).

Така италианците продължават без поражение на Евроволей, като са загубили само три гейма в своите осем мача. Единият от тях бе срещу България в групата.

Всъщност и двата финалиста в турнира бяха в една група с България като нанесоха двете ни загуби в тази фаза.

В нея също така Италия безпроблемно победи Словения с 3:0, но тази вечер от 21:30 залогът ще е съвсем различен - евроепейската титла.