Женският ни национален отбор, също като мъжкият, не успя да се противопостави на състава на Бразилия в първия си мач на световното първенство и загуби с 0:3 гейма (19:25, 22:25,16:25), предаде пратеникът на БНР в Италия. В “Палатриест“ в Триест нашите волейболистки излязоха изплашени от името и титлите на бразилките и проспаха първата част. Във втората имахме няколко възможности да вземем гейма, но отново не издържахме в края, а в третата част мачът се доиграваше въпреки някои наши епизодични проблясъци.   Владимир Кузюткин заложи на Лора Китипова, Емилия Николова, Христина Русева, Страшимира Филипова, Добриана Рабаджиева, Елица Василева и либерото Мария Филипова. Срещу тях легендарният Зе Роберто разположи Фабиана, Дани Линс, Таиша, Жаклин, Шейла Кастро, Фернанда и либерото Брайт. Още при 3-то разиграване зрителите в „Палатриест“ станаха свидетели на интересно събитие – още докато топката бе в игра едно от момичетата, които бършат полето влезе на игрището и спря мача. Бразилките поведоха за пръв път при 4:3, а след това и с 8:4 след ас на Фабиана и 2 наши грешки в атака. Разликата продължи да се увеличава в полза на бразилките и при 14:8 Кузюткин взе почивка. Техническото прекъсване дойде при 16:11 за олимпийските шампионки, които все по-уверено вървяха към спечелването на първия гейм. Кремена Каменова се появи на полето за сметка на Христина Русева и това ни помогна да вземем 2 поредни точки. След това обаче Шейла отигра по диагонала и направи резултата 18:13. Диана Ненова замени Лора Китипова, а Елена Колева – Емилия Николова, но и това не помогна особено на нашите – 23:17 и ново прекъсване за българския щаб. Така след по-добра атака на нашите според статистиката, но с 3 грешки повече и нито един ас, Бразилия спечели първата част с 25:19. Нашите започнаха добре втория гейм и поведоха с 3:1, след което обаче настъпи необяснимо объркване на игрището при възможност за наша контра и Бразилия се възползва по отличен начин и изравни, а след това и поведе с 6:4. Кузюткин реагира с прекъсване. „Кариоките“ имаха предимство при първото техническо прекъсване – 8:6, но българките направиха 3 безответни точки и поведоха. Последваха обаче 3 блокади – първо срещу Елица Василева, а след това и 2 срещу Емилия Николова. 16:13за бразилките при второто техническо, въпреки че успявахме все повече да затрудним Шейла и компания.