Марк Маркес спечели забележителна пета поредна победа за Гран при на Америка в Тексас в третия кръг за сезона в MotoGP, а Маверик Винялес отпадна. Двамата се бореха за лидерството през целия уикенд на тренировки и квалификации, като Маркес все пак успя да вземе полпозишъна. Но Винялес падна на 18-и завой докато удържаше четвъртата позиция в състезанието и така развали серията от две победи в първите две състезания. Валентино Роси с много усилия успя да завърши втори зад Маркес и поведе в генералното класиране с 6 точки аванс пред съотборника си в Ямаха Винялес и 18 пред световния шампион Маркес. Дани Педроса се оказа жертвата на Доктора в битката за втора позиция. Педроса в началото спореше с Маркес за първото място, но после бе догонен от Роси, който се възползва от наказание от 0,3 секунди за Педроса и го изпревари. Педроса допълни подиума, а Кал Кръчлоу остана 4-ти, пред дебютанта Йохан Зарко. Шести остана Андреа Довициозо. Крайно класиране в Гран при на Америка, трети кръг за сезона в MotoGP: 1. Марк Маркес 2. Валентино Роси 3. Дани Педроса 4. Кал Кръчлоу 5. Йохан Зарко 6. Андреа Довициозо 7. Андреа Яноне 8. Данило Петручи 9. Хорхе Лоренсо 10.