Мъжкият национален отбор на България по баскетбол допусна четвъртата си загуба в квалификациите за Световното първенство през 2023-а.

В "Арена Самоков" възпитаниците на Росен Барчовски създадоха изключително много проблеми на трикратните европейски сребърни медалисти от Литва, но в крайна сметка загубиха двубоя със 70:72 (22:16, 8:18, 25:17, 15:21).

Като цяло играта на нашите момчета заслужава адмирации, а интригата за победата се запази буквално до последните секунди.

Над всички за националите беше завърналата се звезда Александър Везенков. Благодарение на личната му класа България стартира ударно двубоя и водеше с 22:16 след първата четвърт. През втората част обаче литовците вдигнаха оборотите и допуснаха само 8 точки в коша си.

Играчите на Росен Барчовски изиграха отлична трета част и влязоха с аванс от 55:51 в заключителната четвърт. Играта вървеше кош за кош, а минута преди края Литва водеше само с една точка.

В крайна сметка обаче класата на гостите си каза дума и България остана на косъм от сензационна победа. Въпреки поражението, Везенков и компания бяха изпратени с овации и окуражителни скандирания след сърцатата игра.

Така "лъвовете" остават временно на третата позиция в класирането в своята група с актив от 1-4.

Тази загуба обаче отваря възможност на Чехия да задмине националите ни, като това ще се случи, ако те успеят да победят Босна и Херцеговина при домакиството си в Пардубице тази вечер от 21:00 часа.

Чехите са на четвърта позиция с баланс от 1-3. Литва пък записа пета поредна победа и продължава да има перфектен актив от 5-0, докато на втора позиция е Босна с 2-2.