Барселона е новият шампион на Испания по възможно най-сладкия начин за „блаугранас”. Двата най-големи съперника на Барса в Испания – Реал Мадрид и Еспаньол направиха 1:1 в Каталуния и така отборът на Тито Виланова остана недостижим на върха със 7 точки аванс 2 кръга преди края на първенството в ла Лига. Барселона е шампион на Испания за 22-и път и за четвърти път в последните 5 сезона. Мартин Петров отново остана цял мач на пейката и не се появи в игра за Еспаньол срещу детронирания тази вечер шампион. На „Корнелия Ел Прат” Стауани откри за Еспаньол в средата на първата част, а Игуаин изравни в началото на втората. В самия край юношата на Барса Виктор Санчес получи директен червен картон за безумен шпагат в краката на Игуаин, но ремито се запази. Реал трябваше на всяка цена да победи Еспаньол, за да не подари титлата на Барса още преди каталунците да са изиграли своя мач с Атлетико Мадрид в неделя. Жозе Моуриньо извади Пепе от групата след критиките на бранителя по негов адрес, а Икер Касияс отново бе поставен на пейката. Еспаньол беше в серия от 10 поредни мача без успех срещу „кралете” и бе загубил 8 от тях. В 16-ата минута Рафаел Варан падна на тревата след сблъсък с Уакасо и се контузи. Той бе заменен от Шаби Алонсо, който застана в халфовата линия, а Есиен се върна да играе като десен бранител.