"Славният" тим на Ботев 1912 Пловдив е пред завръщане в "А" група само година и половина след изхвърлянето си от елита, информира Novsport.

Как ще стане това?

Системата е сложна, но във времето е показала безгрешното си действие. Вчера се изигра финалният плейоф, който трябваше да излъчи тима от "Б" група, който ще срещне Видима Раковски в неделя в битката за място в елита. На терена в Сливен обаче излязоха два отбора, които нямаха амбиции за "А" група. Спортист не иска отново да играе ролята на боксова круша в елита и там ситуацията бе предизвестена.

При Черноморец Поморие нещата на пръв поглед са същите – тимът няма амбиции и никога не го е крил, няма и бюджет за лигата на майсторите, няма да може да играе на собствения си стадион в Поморие, а най-съществената пречка е, че документално няма как собственикът Митко Събев да държи два отбора в елита. Toва не е прецедент за Събев. Преди две години в ролята на поморийския тим беше Нафтекс. Тогава отново баражът беше срещу Спортист Своге. Разликата е, че "шоколадите" се класираха за "А" група, след изпълнение на дузпи, а сега загубиха с 1:2.

В същото време, на 100 км от столицата, друг отбор, и то легендарен, е на път да изхвърчи в аматьорския футбол и като че ли само часове делят официализирането на този статус. В Благоевград Пирин е все по-близо до аматьорския футбол и според сигурни източници положението е почти неизбежно. Днес (четвъртък) ще стане ясна съдбата на легендарния отбор след заседанието на Изпълнителния комитет на БФС. Ако приемем, че това ще се случи (което е твърде вероятно), така баражът за влизане в елита се обезсмисля.

БФС ще вземе решение, което ще гласи, че Видима Раковски запазва мястото си в елита, а Черноморец Поморие е новият член на "А" група. Както стана ясно обаче, това не може да стане и никой не го иска. Тогава идва ред на бизнеса. Митко Събев вероятно ще се договори със сдружение "Ботев" и ще продаде лиценза си. По подобен начин "канарчетата" преди година получиха правото да играят във "В" група, ползвайки лиценза на Металик(Сопот).

Според информации такива първоначални разговори вече са инициирани. Председателят на сдружението Марин Бакалов и благодетелят на Ботев Цветан Василев ще купят лиценза. Цената за такива "услуги" е около 200 000 лв. Така "канарчетата" ще се върнат преждевременно в елита, а Поморие просто ще изчезне от футболната карта – един от поредните такива случаи.

"Големият брат" Черноморец Бургас, с Херо начело на кормилото, вече обяви, че няма планове за селекция, а за обиграването на млади играчи. Така по-голямата част от футболистите на поморийския тим ще преминат в бургаския едноименник и ще защитават цветовете на "акулите" през новия сезон.

Евентуалното освобождаване на още едно място в новата обединена "Б" група пък може да даде възможност на друг голям тим – Нефтохимик, да се завърне от новия сезон в професионалния футбол.

Сливането изобщо няма и да е парадокс за бг футбола. Спомнете си големите сливания в в края на 90-те години. Специалист по този род сделки безспорно е президентът на Олимпик (Тетевен) Станислав Танев. През 1998 г. той най-напред прехвърли отборчето си от близкото село Галата в Тетевен. После реши да използва лиценза на Олимпик, за да го обедини с Берое, а АД-то на клуба се премести в Стара Загора. Тъй като процедурата стартира 1-2 седмици преди началото на шампионата, новата формация игра една година под името Олимпик-Берое. Впоследствие прехвърлянето бе правно уредено и "олимпийската" представка отпадна.

Най-знаковият случай обаче е сливането на тима от родното място на убития мафиотски бос Георги Илиев – Велбъжд (Кюстендил) с Локомотив (Пловдив). От 10-и в "Б" група за нула време през 2001 г. "смърфовете" станаха участник в елита след няколко години на разруха във втория ешелон. Бронзовите медалисти в последните три първенства Велбъжд изведнъж се оказаха в по-долната група, и то без игра. Собственикът на могъщата групировка "ВАИ холдинг" се скара с общината, която отказа да му даде апетитни площи за развиване на бизнес, и премести капиталите и футболистите в "Локомотив"-Пловдив.

Проблемът при всички тези комбинации е, че от БФС са безпомощни и нямат контрол при решенията на клубните президенти. Според Закона за спорта всички клубове в страната трябва да са акционерни дружества. А всяко АД може свободно да мести своя адрес по закона за сдруженията с нестопанска цел. За новата регистрация е нужен не голям период от време, през който се изготвят необходимите документи. Срокът за легитимиране на преместването на един клуб сякаш е точно пресметнат да се вмести в лятната пауза между два шампионата.