Барселона постигна изключително важна победа при тежкото гостуване на Валенсия с 3:2 в среща от 34-ия кръг на испанската Ла Лига.

Каталунците продължават безмилостната битка за титлата, която все още е между четири отбора само също толкова кръгове преди края. Разликата в точките е нищожна и всеки измежду Атлетико, Реал, Барса и Севиля може да стане шампион.

С два гола на Лионел Меси и един на Антоан Гризман отборът на Роналд Куман стигна до безценен успех на "Местая" и се изравни по точки на второто място с Реал - по 74, но "белия балет" е по-напред заради преките двубои. Атлетико продължава да води със своите 76 точки, а Севиля е със 70, но му предстои в понеделник домакинство на Атлетик Билбао.

"Блаугранас" изиграха силен мач срещу един от най-добрите отбори в лигата, но проспаха първото полувреме и можеше да имат проблеми. Все пак стигнаха до успеха благодарение на индивидуалната класа на играчи като Меси, Жорди Алба, Френки Де Йонг и Антоан Гризман. Тези четиримата бяха основните двигатели. Валенсия реализира две попадения чрез Габриел Паулиста и Карлос Солер, но не успя да упражни достатъчно дълъг натиск върху колебливата противникова отбрана. Така за първи път от 2016-а загуби домакинството си на каталунците в първенството.

Още в третата минута Барса имаше златен шанс да поведе. Антоан Гризман подаде на Френки Де Йонг, който с едно докосване отклони за Педри. Последният не уцели вратата от точката за изпълнение на дузпа.

В 13-ата минута Роланд Араухо стреля от непосредствена близост, но топката срещна тялото на бившия страж на каталунците Яспер Силесен.

С това се изчерпа и всичко по-интересно през първата част. Втората обаче предложи много повече емоции.

Валенсия я започна вихрено и поведе в резултата в 50-ата минута. Карлос Солер центрира от ъглов удар на далечната греда и там бе Габриел Паулиста, който бе изпуснат и реализира с глава.

Каталунците обаче успяха да изравнят след седем минути. Съдията отсъди дузпа за игра с ръка на Тони Лато, който бе с гръб към топката, но спря голова възможност пред съперника. Меси стреля от бялата точка и Силесен спаси удара му, но се получи хаос пред вратата, след който кълбото отново отиде в краката на аржентинеца и той вкара за 1:1. Сякаш му бе писано да го направи.

В 63-ата минута обратът в полза на Барса стана пълен. Жорди Алба центрира прекрасно и Френки Де Йонг стреля с глава. Силесен спаси великолепно, но от близка дистанция Антоан Гризман вкара един от най-лесните си голове за 2:1.

В 69-ата минута Меси доказа, че е по-добър при пряк свободните удари, отколкото при дузпите. Негово перфектно изпълнение се отби в страничната греда и влетя в мрежата за 3:1.

Барса приспа темпото след третия гол, но съжали. В 83-ата минута Карлос Солер избухна с фамозен гол от дистанция, който не остави шанс на Тер-Щеген. До края "прилепите" не успяха да предизвикат ново напрежение пред германския страж.