Световният шампион Франция спечели с 1:0 голямото дерби от груповата фаза на Евро 2020 срещу Германия.

Футболната класика между тези два тима, които са и последните два световни шампиона, със сигурност не разочарова, а може би очаквано крайни победители се оказаха "петлите". Момчетата на Дидие Дешан влязоха като сериозен фаворит, макар мачът да бе на немска земя - в Мюнхен, а очавканията бяха оправдани.

Решителна в срещата се оказа 20-ата минута, когато по нелеп начин опитният Матс Хумелс прати топката в собствената си врата, а това се оказа и мигът, донесъл френската победа.

Всъщност Франция вкара още две попадения, но и при двете ВАР отлично подсказа на реферите, че Килиан Мбапе е в засада, колкото и тънка да е тя. Германия също имаше своите шансове, дори в дадени моменти котролираше мача, но през цялото време в Мюнхен витаеше усещането, че Франция е далеч по-опасният и подготвен тим.

Може би заслужено трите точки отидоха при "петлите", които преминаха успешно едно от двете много тежки препятствия в групата на смъртта. След няколко дни срещу Унгария световните шампиони могат да си осигурят и продължаването в елиминациите.

Не така стоят нещата при Германия, където предстои мач със защитаващия титлата си тим на Португалия, а ново поражение може съвсем да ограничи шансовете на бундестима за преодоляването на тази доста тежка група.

Снимка: Getty images

Още от самото начало на мача темпото бе страхотно и си остана такова до самия край. Точно каквото очаквахме, щом на терена са Франция и Германия.

След по един разменен неточен удар с глава от двата тима, "петлите" стигнаха до гол в 20-ата минута на мача.

ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Точно това сякаш бе най-силният им период в мача, а Погба даде страхотен пас с външната част на крака си към Лука Ернандес, който бе нахлул в наказателното поле и опита простелно центриране, което Матс Хумелс прати в собствената си врата.

Малшанс за Хумелс и съотборниците му, както и страхотно начало на мача за "петлите".

До края на полувремето играта бе равностойна, но по-добрите шансове бяха за тима на Германия, който можеше да изравни чрез Мюлер и Гюндоган, но и двамата не уцелиха вратата.

В края на полувремето "петлите" имаха много сериозни претенции за втори жълт картон на Йошуа Кимих. Падайки немският играч ритна в главата съперник, но действията му бяха напълно неволни, което го остави на терена.

През втората част високото темпо от двата тима продължи, а положенията бяха още повече.

Естествено, че предвид резултата немците бяха по-активни, но това отваряше шансове на котраатака за Франция, като в 52-ата минута Адриен Рабио пропусна да реши всичко.

Той нахлу в наказателното поле, можеше да подаде към намиращия се на отлична позиция Гризман, но реши да стреля. Това не бе изцяло грешно решение, но шутът му срещна външната част на страничната греда.

Германия отговори с няколко добри възможности, най-чистата от която бе пред Серж Гнабри, но ударът му от воле първо тупна в земята, а след това премина с малко над вратата на Юго Лорис.

В 67-ата минута Франция стигна до гол, при който Килиан Мбапе демонстрира невероятната си класа и прати топката във вратата, но реферът вдигна своя флаг, а ВАР проверката показа, че действително звездата на ПСЖ е в нередовна позиция, макар и с малко.

В 78-ата минута имаше нов спорен момент, в който Франция спокойно можеше да получи дузпа.

Килиан Мбапе безпроблемно надбяга цялата отбрана на Германия и точно преди да отправи удар бе препънат. Съдията прецени, че хвърлилият се на шпагат Хумелс е играл с топката, което бе факт, но заедно с топката, той ритна и крака на Мбапе. Спорна ситуация, но предвид наличието на ВАР, вероятно трябва да се доверим на испанската съдийска бригада.

Това обаче далеч не бе последната спорна ситуация. В 85-ата минута имаше още една, като главен герой в нея отново бе Килиан Мбапе.

Той отново се измъкна от отбраната, напредна и подаде към Карим Бензема, който безпроблемно покачи на 2:0. Докато французите празнуваха, реферът даде знак да не се прибързва с тези действия и беше прав, защото хората, отговарящи за ВАР системата му подсказаха, че Мбапе отново е бил в засада.

В край а сметка тези отменени попадения не се оказаха фатални за французите, които успяха да удържат минималния си аванс. "Петлите" дори не позволиха на Германия да достигне до сериозен шанс във финалните минути, като наглед спокойно и с опит контролираха случващото се.

Общо взето, можем да заключим, че "петлите" стартираха абсолютно по шампионски това първенство.