Хърватия и Чехия завършиха наравно 1:1 в среща от втория кръг на Група "D" в Европейското първенство по футбол.

В Глазгоу двата отбора сякаш не направиха достатъчно да стигнат до трите точки, но резултатът определено е по-благоприятен за чехите, които вече имат 4 точки в актива си. Хърватия на Златко Далич взе първата си точка и ще търси задължителна победа срещу Шотландия в последния кръг.

Отборът на Ярослав Шилхави знаеше, че позитивен резултат ще го класира и игра много по-силно през първото полувреме, когато и успя да открие резултата с гол на Патрик Шик от дузпа. Нападателят на Байер Леверкузен поведе в голмайсторската листа на първенството. Още в самото начало на втората част Хърватия изравни с попадение на Иван Перишич и определено вдигна нивото си през втората част.

Мачът категорично може да бъде разделен на две полувремена, но нивото на хърватите е далеч от онова, което те показаха на Световното първенство. Това се видя и в мача с Англия.

Чехите започнаха много по-уверено двубоя и направиха първите опасни атаки. Отправиха няколко удара, които обаче бяха далеч от целта.

В 12-ата минута символичните гости направиха поредната си хубава атака, която мина през двата фланга. Остро центриране към Патрик Шик не доведе до успешен завършек на героя от мача с Шотландия.

В 21-ата минута Хърватия можеше да стигне до куриозен гол. Лошо върната топка към Томас Вацлик бе изритана панически от вратаря, но срещна тялото на пресиращия Анте Ребич. След това прелетя високо и едва не падна във вратата. Секунди по-късно Хърватия изпълни заучен корнер и свободният Иван Перишич получи топката на дузпата, но ударът му с левия крак бе твърде слаб.

Десет минути преди края на полувремето Деян Ловрен разби носа на Патрик Шик с лакът след едно изпълнение на ъглов удар. Съдията реши да погледне ситуацията на монитора и отсъди дузпа. Шик пък реши, че ще вкарва гол с разбит нос, но се справи от бялата точка и реализира за трети път от началото на на първенството - 1:0.

В ответната атака Анте Ребич бе изведен зад защитата и направи престъпен пропуск сам срещу вратаря, макар и от ограничен ъгъл.

Още в началото на втората част Хърватия успя да изравни. След бързо изпълнение на фаул Перишич проби и финтира Цоуфал преди да преодолее вратаря с много силен удар - 1:1. Чехия отвърна с опасен удар по земя на Томас Сучек, който мина до гредата.

След изминаването на час игра събитията на терена се успокоиха и двата отбора започнаха да играят предимно да не допуснат втори гол.

В 72-ата минута Хърватия направи опасно нападение, което завърши с удар на Никола Влашич, при който топката премина на сантиметри над вратата.

Хърватите бяха по-активният отбор до края, но шансовете пред тях се ограничиха до още един неточен удар, този път на резервата Бруно Петкович.