Испания е на четвъртфинал на Европейското първенство след мач-епос и 5:3 с продължения над Хърватия в Копенхаген.

Битката за място сред най-добрите осем тима бе страхотна за гледане, като имаше от всичко, което може да искаме от мачовете на този етап от турнира - емоции, красиви попадения, куриозен автогол, единоборства, два драматични обрата, много характер и добър футбол. Луд, луд мач - вероятно най-добрият досега на Евро 2020.

Испанците взеха инициативата от първата минута и заиграха с явното намерение те да диктуват темпото. И докато отборът на Луис Енрике търсеше да владее топката и да напада, хърватите се прибраха и избраха контраатаката.

Коке изпусна отблизо в 15-ата минута невероятен шанс, а Алваро Мората в свой стил от това първенство не вкара с глава, когато изглеждаше по-лесно да реализира.

И когато голът сякаш висеше на косъм за Ла Роха, той влезе във вратата именно на испанците. И то - какъв!

В 20-ата минута Педри върна топката от центъра на терена към вратаря Унай Симон, около когото нямаше никой от съперника в радиус на поне 35 метра. Но стражът на баския Атлетик Билбао необяснимо загуби концентрация и изпусна от контрол топката, която се търкулна във вратата му.

Такива автоголове се виждат изключително рядко във футбола, особено пък на такова ниво. Неприятно за Педри, попадението бе записано на него, а не на вратаря. Това е девети автогол на Евро 2020, а за цялата история на 14 първенства на континента преди това, общият брой автоголове е... пак девет.

Шокът бе голям за Испания, която и без това играе под голямо напрежение. Енрике също е под такова, след като не взе нито един играч на Реал Мадрид в състава, а първите два мача в групата бяха разочарование - 0:0 срещу Швеция и 1:1 с Полша, белязани от куп пропуски.

Но Ла Роха се разигра и в края на първото полувреме Пабло Сарабия изравни заслужено след няколко пропуснати положения и сериозен натиск. Голът му дойде в 38-ата минута.

Второто полувреме започна вихрено за Испания, а хърватите отново основно търсеха контраатаки и играеха прибрано през наказателното си поле. Те знаеха, че има уязвими места в съперниковата отбрана и чакаха момента си.

Но първо дойде такъв за испанците - центриране на Феран Торес отляво намери Сесар Аспиликуета, който налетя и заби с глава за 2:1 в 57-ата минута, с което принуди хърватите да променят подхода и стратегията. На терена се появи Андрей Крамарич и световният вицешампион тръгна да спасява мача. Защото тук вече прошка и поправителен няма - всяка загуба означава отпадане.

Испания нанесе нов удар в 76-ата минута, когато Феран Торес се възползва от неуверена и слаба игра на левия бранител Йошко Гвардиол, за да му вземе топката и да я прокара майсторски под вратаря Ливакович. И при 3:1 всичко изглеждаше решено.

Но Лука Модрич не оставя този хърватски тим да се предава. Асът проби по аутлинията в 85-ата минута, стигна до самата врата и пусна топката на резервата Мислав Оршич, който някак успя да прекара топката все пак зад голлинията, макар Симон да успя да я отбие. Технологията показа, че има попадение.

Испанците се огънаха, а хърватите, които до този момент бяха надиграни, се хвърлиха в атака.

Във втората минута от добавеното време центриране отляво намери друга резерва - Марио Пашалич, и играчът на Аталанта заби с глава гола за 3:3! Делириум сред 6-7 хиляди хървати на "Паркен" в Копенхаген, а Луис Енрике рухна край тъчлинията!

Статистиката, а кой може да се сети за нея в тези луди емоции, показва - само веднъж досега Испания е допускала три гола в мач от Европейско първенство. И то - срещу Югославия при 4:3 през 2000-ата година. Съдба...

Продълженията започнаха обратно на писаното в дебелите книги за футболни тактики - атаки, атаки, атаки. Хърватия стигна до чисто положение още в четвъртата минута, като Марио Пашалич пропусна от 5-6 метра, а Симон спаси отново страхотно. Вратарят направи поне 4 образцови намеси и предотврати сигурни голове, след като допусна абсурден такъв в 20-ата минута. Със сигурност изкупи вината си, а и нямаше такава за попаденията на Оршич и Пашалич.

Последва пропуск на Дани Олмо, а след 100 минути игра съдбата пак се намеси, както обича да го прави във футбола. Най-хуленият, обиждан, освиркван от своите фенове играч на цялото първенство - Алваро Мората, получи топката от Олмо и заби грандиозен гол с шут под гредата с левачката, за да даде аванс на Испания. Набеждаван, че пропуска и проваля отбора, тази вечер нападателят е герой. Той изтърпя дори заплахи и обиди към семейството му, но от утре едва ли дори един негов сънародник ще отправи такива.

И докато хърватите се опомнят, Микел Оярсабал ги наказа с пети гол, отново след брилянтна асистенция на другата резерва - Олмо, превърнал се в основна фигура с двата си голови паса. 5:3.

А сега накъде за световния вицешампион?

Анте Будимир изпусна добро положение, но силите на хърватите гаснеха във второто продължение. Модрич се умори, но не се предаде. Испанците опитаха най-сетне да въведат контрол и спокойствие при аванс от два гола, което не успяха да направят в редовното време. Енрике нито за миг не се успокои, но и той, и Мората, имаха голяма вечер напук на критиките, които ги заливат.

Испания е на 1/4-финал, където чака победителя от мача Франция - Швейцария. Трикратният шампион на Европа може да мечтае.

Вторите в света хървати отпадат, въпреки че отново показаха характера, който преди три години ги заведе на финал на Мондиала. Това ли е краят за поколението на Модрич? Това ли бе последният мач на Лука за родината му? Надяваме се - не...