Швейцария взриви Евро 2020 със сензационна победа с дузпи над Франция - 5:4 след дузпи, след като в редовното време и продълженията завършиха 3:3.

Световният шампион и основен фаворит за титлата си тръгва от първенството след една драма, за която ще се говори дълго.

В Букурещ французите обърнаха по невероятен начин мача от 0:1 до 2:1 само за две минути, за да допуснат необясним срив в последните 9 на редовното време и да изпуснат победата. И да се стигне до първите дузпи на първенството. От 11 метра решаващия удар изпусна звездата Килиан Мбапе, който имаше кошмарно слаб мач и преди да дойдат ударите от бялата точка.

Швейцария отива да играе срещу Испания в Санкт Петербург в петък от 19 часа в първия четвъртфинал на турнира. По-рано в понеделник испанците минаха не по-малко драматично през Хърватия с 5:3 след продължения, като отново 3:3 завършиха 90-те минути.

"Кръстоносците" поведоха в 15-ата минута с гол на Харис Сеферович, който надскочи Клемен Ленгле и заби топката във вратата на световния шампион. До края на първото полувреме фаворит №1 за титлата никак не успяваше да намери играта си, след като селекционерът Дидие Дешан странно бе променил схемата и игра с трима бранители, а звездите му повече жестикулираха и се караха по терена, отколкото да напипат игра.

След почивката нещата не се промениха драстично, а в 55-ата минута Швейцария получи златен шанс - Павар фаулира Стивън Цюбер и реферът от Аржентина Фернандо Рапалини отсъди дузпа.

Но Рикардо Родригес стреля неособено силно и Уго Лорис спаси удара му, за да остави "петлите" в мача.

И футболът, естествено, не закъсня да накаже онези, които си пропускат шансовете.

Карим Бензема вкара два гола за около минута и половина, за да обърне развоя на срещата. Общо между спасената дузпа от Лорис и второто попадение на Карим минаха точно 244 секунди.

А мачът се катурна от едната в другата посока. Деветката на Реал се завърна след близо 6 години изгнание за националния тим, а това бяха голове №3 и №4 за него на турнира. Първият е достоен за всяка колекция на супер изпълнения, след като пое майсторски топката зад гърба си, придърпа я пред себе си и я мушна в мрежата.

Пол Погба заби фамозен трети гол в 75-ата минута от близо 25 метра в горния ъгъл, за да лиши сякаш двубоя от интрига. Швейцария изглеждаше нокаутирана.

Но както и хърватите в предходния мач, губещия с два гола тим някак откри нови сили и се вдигна. Първо Сеферович намали, а в 90-ата минута резервата Марио Гавранович вкара и смрази световните шампиони - 3:3! Това попадение дойде след ужасна грешка на Погба, който реши да дриблира в центъра на терена, топката му бе отнета и бързо бе изнесена в контраатака, а Гавранович я завърши.

Това едва не доведе до сбиване между Адриен Рабио и Погба, след като играчът на Ювентус поиска сметка за грешката от суперзвездата в центъра на терена. Още един сигурен знак, че не всичко във френския лагер бе наред - и на терена, а може би и извън него.

И отново въпроси към Дешан, който извади от игра Антоан Гризман, но остави на игрището Мбапе, който бе неефективен, разпилян и откровено нямаше ден. И когато по-късно закуца и излезе Бензема, двете най-опасни френски оръжия вече бяха извън строя.

В продълженията французите изпуснаха два златни шанса, като отново най-добрият бе пред Килиан, който от няколко метра стреля безкрайно неточно.

И ето - дойдоха първите дузпи на Евро 2020.

Гавранович, Фабиан Шер, Мануел Аканджи, Рубен Варгас и Адмир Мехмеди бяха безупречни за "кръстоносците", а Погба, Оливие Жиру, Маркюс Тюрам и Преснел Кимпембе вкараха безапелационно за "петлите".

Дойде ред на Мбапе да изравни за 5:5, но той бе неуверен, а ударът му бе париран от Ян Зомер и Швейцария е на четвъртфинал.

Така фаворит №1 си заминава от турнира.

И двата шампиона - на Европа (Португалия) и света (Франция) не стигнаха до последните 8.

Там обаче са Чехия, Дания и Швейцария, за които не бяха много тези, които можеха да предвидят такъв сценарий.