Австрия победи Украйна с 1:0 в Букурещ в последна и за двата тима среща от група С на Евро 2020 и така си осигури второто място в крайното класиране, което означава директно и напълно заслужено класиране за осминафиналите. Така за първи път австрийците преминават групите на европейски футболни финали.

Футболистите на селекционера Франко Фода пишат история, защото на този шампионат записаха както първа победа, така и първо класиране отвъд първата фаза на турнира.

Те събраха шест точки от три мача, като единствената им загуба е от Нидерландия, докато украинците остават трети с три точки и трябва да очакват изиграването на всички останали мачове от груповата фаза, за да видят дали ще се промъкнат напред като един от най-добрите трети тимове.

Съперник на Австрия в осминафиналите ще бъде Италия, а срещата помежду им ще се играе в Лондон.

През първото време австрийските национали категорично бяха по-добри и се втурнаха напред още от първия сигнал на съдията Джунейт Чакър. В първите три минути те стигнаха до два корнера, докато Украйна отвърна с пробив на своя капитан и голмайстор Андрий Ярмоленко, но нито една от тези акции не доведе до успех.

Ентусиазмът и желанието в австрийските редици очаквано бяха по-големи, защото все пак селекцията на Франко Фода се нуждаеше от задължителна победа и я търсеше с всички сили. Дейвид Алаба и съотборниците му атакуваха при всяка възможност и в 11-ата минута Александър Драгович отправи с глава първия изстрел в мача, който обаче бе неточен.

Напълно очаквано с оглед на случващото се на терена, Австрия поведе в резултата в 21-ата минута. Това се случи след поредният корнер, при който Кристоф Баумгартнер намери как да се протегне между двама украинци и да засече с крак центриране на Алаба - 1:0.

Ярмоленко се размина с гол в 28-ата минута, когато Шапаренко стреля, Бахман спаси, а капитанът на домакините не успя да реагира достатъчно бързо и да я добави във вратата.

Австрийският голмайстор Баумгартнер напусна игра заради контузия след малко повече от половин час футбол, а на негово място се появи Алесандро Шьоф.

Марко Арнаутович направи шокиращ пропуск в 42-ата минута. Опитният нападател бе изведен на чиста позиция с пас по земя, но вместо да удвои резултата изпрати топката в аут с нескопосано изпълнение с левия крак. На почивкатa резултатът остана 0:1.

Украйна атакуваше значително повече след подновяането на играта, което не бе изненадващо с оглед на резултата, но без особен успех. Мачът не бе от най-красивите, но целта оправдава средствата, а австрийците се бранеха добре след почивката и при всяка възможност отново поглеждаха към съперниковата врата.

Сблъсък между Роман Яремчук и Мартин Хинтерегер разтревожи щабовете и на двата отбора, но за щастие двамата играчи станаха и продължиха участието си в мача. Бахман предотврати опасност след центриране на Ярмоленко, което се отклони в защитник. Вратарят уверено излезе и боксира топката далеч от своето поле.

Второто полувреме бе далеч по-скучно от първото, опасностите липсваха, а темпото бе доста приспивно.

Три минути преди края Яремчук нахлу в наказателното поле и стреля от малък ъгъл, но топката не попадна в очертанията на вратата, като символичните домакини не успяха да сътворят нещо повече и победата напълно заслужено бе за австрийския тим.

В другия мач в групата: Северна Македония - Нидерландия 0:3