Украйна се превърна в последния четвъртфиналист на Евро 2020 след още един епохален осминафинал на първенството.

Хората на Андрий Шевченко спечелиха с 2:1 на "Хемпдън Парк" в Глазгоу след продължения срещу Швеция с гол, който дойде при последния удар мача - късно в 121-ата минута.

Мачът се превърна в люта битка между два много равностойни отбора, но с коренно различни стилове. Сблъсък на две различни философии и куп интересни моменти пред двете врати, както и десетки мъжки единоборства в центъра на терена и не само.

Макар мнозина да очакваха този осминафинал да е сред най-безинтересните, се случи точно обратното. Двата отбора си вкараха по едно попадение през първото полувреме - точни бяха Олександър Зинченко и Емил Форсберг. През второто счупиха гредите - една за украинците и две за шведите. Последваха продължения, като в първото Маркус Даниелсон от "тре кронур" получи директен червен картон. Това даде инициативата на Украйна и в 121-ата минута Артьом Добвюк донесе щастливият миг за всички украинци. Така Швеция не успя да повтори върховото си постижение от Евро 2004, когато игра четвъртфинал.

Моментът е исторически за украинския отбор, който за първи път достига четвъртфинал на Европейско първенство като самостоятелна държава. Там тестът изглежда още по-тежък - високо летящият отбор на Англия, а дестинацията на мача е "Стадио Олимпико" в Рим.

Срещата в Глазгоу започна по-убедително за шведите, но украинците имаха първия реален шанс за попадение и то доста добър. Ярмоленко и Яремчук комбинираха страхотно в наказателното поле и силният удар на последния бе спасен от вратаря Робин Олсен.

След това северняците организираха две много технични атаки, които обаче завършиха с пропуски на Емил Форсберг и Александър Исак. Личеше си обаче, че това е отборът с по-голямо въображение.

Украйна обаче нанесе своя удар в 27-ата атака с много изненадваща бърза атака. Тя се пренесе на десния фланг, а след това последва фантастичен пас на Андрий Ярмоленко към Олександър Зинченко. Левият бек на Манчестър Сити намери топката по страхотен начин и я отправи силно към врата, където Олсен я докосна, но въпреки това тя се оплете в мрежата за 1:0.

Швеция отговори мигновено, но не съвсем успешно. Себастиан Ларсон опита да изненада Бусчан от много далечна позиция с пряк свободен удар, но стражът се усети и изби в корнер.

След 30-ата минута скандинавците бяха пълен господар на терена и се втурнаха в устремни атаки в търсене на изравняването. След няколко пропуска и опасни центрирания, голът падна в 42-ата минута. Хубава атака бе завършена от Емил Форсберг, като при ударът му от границата на наказателното поле се получи лек рикошет допълнително затруднил Бусчан - 1:1 и четвърти гол за Форсберг на първенството.

Втората част започна на много високо темпо и от двата отбора, но първият изгоден шанс бе за Швеция. Удар от дистанция по земя на Себ Ларсон мина покрай вратата.

Украйна отговори много добре в ответната атака. Андрий Ярмоленко отново действа добре на десния фланг и върна към Караваев, чийто силен шут срещна странична греда.

Лудото темпо продължи в следващата атака! Тя завърши с техничен удар на Форсберг, който също се спря в гредата. Мачът бе страхотен.

В 66-ата минута двата отбора последователно стигнаха до по още един шанс. Кулушевски пропусна за шведите и Ярмоленко за украинците. В 69-ата минута Форсберг мина на парад през защитата на съперника и с красив изстрел нацели втората си греда в мача.

След тази ситуация двамата треньори инструктираха отборите си да са по-внимателни, защото всеки следващ гол във вратите им щеше да означава отпадане.

Мачът влезе в две продължения по 15 минути, а в първото се стигна до червен картон. Маркус Даниелсон неволно, но много опасно вкара бутоните си в крака на Артьом Беседин. ВАР помогна на рефера да вземе решението си. Беседин бе изведен накуцвайки, а до края на продължението 4-5 играчи лежаха по терена с травми. "Хемпдън парк" се превърна в бойно поле.

С човек повече второто продължение мина под диктовката на украинците и изглеждаше, че  натрупалата се умора и храбрата защита в жълто няма да позволят да се стигне до победен гол. В продължението на 120-те минути обаче украинците удариха! Зинченко центрира от левия фланг и Артьом Добвюк с глава прати украинците по триубните в делирум. Това бе първият му гол с националната фланелка в едва третия му мач.