Дания е първият четвъртфиналист на Европейското първенство по футбол.

Скандинавците напълно надиграха и заслужено победиха Уелс в първия осминафинал с 4:0, като мачът се игра в Амстердам пред почти изцяло датска публика заради рестрикциите към уелските фенове.

Триумфът на "червения динамит" дойде в емблематична дата за футболната им история. На 26 юни 1992-а те изненадващо станаха европейски шампиони на турнира, на който дори не трябваше да участват.

Сега обаче участието им е повече от заслужено, а с представянето си изцяло обезличиха отбора на Уелс. В герой за победителите се превърна нападателя на Ница Каспер Долберг, който вкара две попадения, а Йоаким Мееле и Мартин Брайтуайт добавиха по още едно. Долберг има навик да вкарва на "Йохан Кройф Арена", тъй като игра за Аякс в продължение на три години.

На четвъртфиналите на 3 юли датчаните ще играят срещу Нидерландия или Чехия в Баку. Именно от чехите скандинавците отпаднаха на тази фаза през 2004 година в Португалия.

В първите 10 минути датчаните бяха по-опасният отбор, но първото истински изгодна ситуация се откри пред Гарет Бейл. Диагоналният му удар мина покрай вратата.

Последваха отново силни минути за датчаните, които се настаниха за постоянно в половината на съперника и изпълниха четири ъглови удара за минимално време, но без това да им донесе успех.

"Червеният динамит" все пак избухна в 27-ата минута. След страхотна работа на Каспер Долберг нападателят отправи още по-впечатляващ удар от границата на наказателното поле за 1:0.

Уелс бе в пълен шок след попадението и продължаваше да не може да мине центъра. Долберг пък все така тормозеше тяхната защита.

В края на полувремето Йоаким Мееле можеше да вкара във втори пореден мач, но ударът му от малък ъгъл бе спасен от вратаря.

До края на мача скандинавците бяха изключително опасни в своите контраатаки и в 86-ата минута по чудо не вкараха трети гол след поредни пропуски, от които най-голям бе този на резервата Андреас Корнелиус.

В 88-ата минута Йоаким Мееле вкара във втори пореден мач. Разписа се след като бе оставен напълно непокрит на далечната греда при пас на Матиас Йенсен.

Малко след попадението Хари Уилсън от Уелс получи директен червен картон след нарушение отзад срещу Мееле. Решението бе спорно, но това бе второ изгонване за уелсците на турнира.

В третата минута на продължението Брайтуайт вкара четвърти гол, който първоначално бе отменен заради засада, но последствие бе признат с ВАР.

Уелс: 12. Дани Уорд - 14. Конър Робъртс, 6. Джо Родън, 22. Крис Мефам, 4. Бен Дейвис - 20. Даниел Джеймс, 16. Джо Морел, 7. Джо Алън, 11. Гарет Бейл (к), 10. Аарън Рамзи - 13. Кийфър Муур

Дания: 1. Каспер Шмайхел - 17. Йенс Стригер Ларсен, 6. Андреас Кристенсен, 4. Симон Кяер (к), 3. Яник Вестергор, 5. Йоаким Меле - 23. Пиер-Емил Хьойберг, 8. Томас Дилейни - 14. Микел Дамсгор, 9. Мартин Брайтуайт, 12. Каспер Долберг