Действащият европейски шампион Португалия започна успешно, макар и не много убедително защитата на своята титла. Кристиано Роналдо и компания победиха с 3:0 Унгария в първи мач от група "F", игран пред пълните трибуни на "Пушкаш Арена" в Будапеща.

Хилядите по трибуните могат да бъдат горди от представянето на своите любимци, които успяха да удържат вратата си в продължение на 84 минути, но рухнаха малко преди края и набързо инкасираха три гола.

Два от тях бяха на Кристиано Роналдо, който изведе Португалия с капитанската лента и се превърна в единственият футболист, играл на 5 Европейски първенства. Той също така изпревари Мишел Платини по голове на Европейски първенства, като вече има 11 на своята сметка.

С гола си в 86-ата минута от дузпа той се превърна също така в единственият, вкарвал гол в пет различни Европейски първенства.

Така макар и трудно, поне в първите 84 минути, Португалия тръгна успешно в групата на смъртта и взе задължителните три точки срещу Унгария, преди далеч по-тежките сблъсъци с Франция и Германия.

ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Снимка: Getty images

Още в петата минута Португалия стигна до първия си шанс, когато удар на Диого Жота от границата на наказателното поле бе спасен. В този миг офанзивният играч на Ливърпул предизвика гнева на своя капитан Кристиано Роналдо, който бе в чиста позиция и очакваше пас.

Това силно начало обаче подлъга зрителите, че ще има сериозен португалски натиск. Да, "мореплавателите" владееха топката през огромен период от време, опитваха атаки, но така и не намираха път през доста добре подредената унгарска отбрана.

На "Пушкаш Арена" последваха дълги минути без нищо интересно, преди Португалия да стигне до нови два шанса в края на полувремето.

Диого Жота отново опита удар, спасен от Гулаши, а най-чистото положение се откри пред Кристиано Роналдо. Суперзвездата получи пас от Бруно Фернандеш, но останал непокрит на няколко метра от вратата, прати топката над горната греда.

Наистина доста нетипичен пас за Роналдо.

През втората част обстановката не се промени особено. Разликата бе, че Унгария получаваше повече шансове за контраатака и отправи няколко точни удара, но нито един от тях не бе достатъчно опасен.

Положения не създаваше и Португалия. Да, удари имаше, но не опасни.

В 76-ата Кристиано Роналод имаше сериозни претенции за дузпа, след като овладя топката на гърди, а след това тя се отклони в ръка на унгарски бранител. Реферът обаче отклони претенциите на португалците, системата ВАР също не се намеси.

Системата ВАР имаше своята намеса в 80-ата минута, когато Унгария стигна до гол, но той бе абсолютно правилно отменен заради засада.

Влезлият от пейката Шчон Шаболч изправи над 60 хиляди на крака, но в секундата, в която това се случи, реферът бе вдигнал своя флаг. Странно закъсняла реакция, защото положението не бе толкова трудно за отсъждане.

Така мачът все по-усилено вървеше към нулево равенство и португалска издънка, преди да дойдат вихрените последни 6 минути, в които паднаха три гола.

И трите във вратата на Унгария, като ключовият момент за вечерта бе попаденето на Рафаел Герейро - може би един от най-малко очакваните голмайстори за Португалия предвид позицията си на ляв краен бранител.

Голът му падна с доста късмет, защото той не отправи възможно най-добрия удар, но топката рикошира в крака на бранител и се търкулна неспасяемо в унгарската врата.

По-малко от две минути по-късно обърканите унгарци пуснаха Рафа Силва да нахлуе в наказателното поле и Вили Орбан го фаулира, а реферът отсъди дузпа.

Естествено, че зад топката застана Кристиано Роналдо, който вкара безкомпромисно.

До края Роналдо за втори път се възползва от обърканата унгарска отбрана и в 92-ата минута оформи крайното 3;0, отбелязвайки своя втори гол в мача.