Англия е третият полуфиналист на Евро 2024. Редовното време срещу Швейцария завърши 1:1, като англичаните пак не бяха крайно убедителни, но отново намериха начин да се промъкнат напред, като това стана след продължения и дузпи, при които "Трите лъва" спечелиах с 5:3.

Това бе и мач №100 за Гарет Саутгейт като селекционер на страната. В полуфианлите Англия ще играе с Нидерландия или Турция.

Както англичани, така и швейцарци атакуваха при всяка една възможност още от самото начало на мача, но головете така и не идваха.

След около 15 минути футбол Англия натисна съперника си доста, като швейцарците имаха сериозно проблеми при опитите си да изнесат топката. Впечатляващата преса обаче бе единственото положително нещо за "трите лъва", които не успяваха да направят каквото и да е в нападение. Почти всичко минаваше през Букайо Сака на дясното крило, а той се опитваше да намери някой съотборник в наказателното поле, но без успех.

Минута преди почивката Гранит Джака си заслужи овации, след като със смел шпагат блокира поредното подаване на Сака, този път към Коби Мейно, предотвратявайки доста неприятна ситуация за своите.

Ролите се обърнаха през второто полувреме, което стартира с натиск на Швейцария и за дълги периоди именно футболистите в червено бяха тези, които диктуваха случващото се на терена.

Първият точен изстрел в мача дойде чак в 51-ата минута, когато Бреел Емболо бе изведен с пас между двама английски защитници, завъртя се, но шутира слабо от границата на вратарското поле. Пет минуто по-късно Емболо стреля с глава, но пак недостатъчно силно и точно.

Вдъхновеното представяне на Швейцария напълно логично доведе и до гол в тяхна полза, който дойде в 75-ата минута и бе дело именно на Емболо.

Джон Стоунс изчисти лошо топка непосредствено пред вратата си, а Емболо, макар и изгубил баланс, успя да я прати в мрежата, откривайки резултата.

Само пет минути по-късно Англия върна гола, след като Сака вкара за 1:1. Крилото проби навътре от десния фланг и с изстрел с левия крак в далечния ъгъл преодоля Зомер.

В последната от добавените три минути Швейцария изпусна шанс да вкара след поредното чудесно центриране на Шер, но двама негови съотборници се разминаха с топката, а трети шутира прекалено високо.

Деклан Райс пробва Ян Зомер с мищен изстрел от дистанция в 95-ата минута, като швейцарския вратар бе на висота и спаси. Като цяло в първото продължение Англия атакуваше повече, но головете отново липсваха. Във вторите 15 минути по-добрите шансове бяха за швейцарцита, а в 117-ата минута резервата Джердан Шакири нацели греда директно от корнер.

При дузпите Англия вкара всичките си пет изпълнения - чрез Палмър, Белингам, Сака, Тоуни, който влезе вместо Хари Кейн и Трент Александър-Арнолд, реализирал последната пета дузпа с неспасяем изстрел.

Джордан Пикфорд пък спаси първото швейцарско изпълнение, което бе дело на Мануел Аканджи и това се оказа напълно достатъчно.