Нидерландия е полуфиналист на Европейско първенство за първи път от 2004 година насам. Воденият от Роналд Куман отбор победи с 2:1 Турция в атрактивен четвъртфинал и така за шести път в историята си е в последните четири отбора на турнира.

Между "оранжевите" и финала стои Англия. Президентът на Турция Реджеп Ердоган си тръгна разочарован от стадиона, след като бе дошъл да гледа на живо двубоя.

Нидерландия влезе в мача по-агресивно и още във втората минута Мемфис Депай опита да да отбележи, но без успех.

Турция обаче постепенно намери увереността си, като на няколко пъти елиминираше нидерландската защита с дълги прехвърлящи пасове. Лека-полека футболистите на Винченцо Монтела се настаниха доста трайно около наказателното поле на съперника, но все така без да се стига до гол.

Все пак попадението дойде - в 35-ата минута, беше за Турция и за втори пореден мач бе дело на защитник, Самет Акайдън засече с глава центриране на Арда Гюлер на далечната греда за 1:0.

Роналд Куман потърси промяна в неособено добре представилата се атака на неговия тим и пусна Ваут Вегхорст за старта на второто полувреме. Таранът внесе разнообразие и "лалетата" заиграха доста по-добрен напред, търсейки изравняване.

Но в 55-ата минута пак Турция бе по-близо до гол, след като Арда Гюлер изпълни почти перфектен пряк свободен удар, който се отби в страничната греда след фалцове удар. Десет по-късно Кенан Йълдъз шутира отдалеч, последва спасяване, а светкавична намеса на нидерландски защинтник предотврати втори гол.

И още поет след това Нидерландия изравни. Стефан де Фрай вкара с глава след центриране на Депай - 1:1, а още пет минути след това Коди Гакпо вкара четвъртия си гол на шампионата, ала в крайна сметка попадението не бе записано на неговата сметка. Той се разписа за 2:1, засичайки на далечната греда хубав пас на Дензел Дъмфрис, а все пак се оказа, че съдиите са записали автогол.

В рамките на секунди при оставащи пет минути до края Турция направи два пропуска - удари на Челик и Актюркоглу бяха блокирани, а в остатъка от мача и двата отбора имаха шансовете си.

Гакпо пропусна сам срещу вратаря, а в добавеното време дори се стигна и до червен картон - за Йълдъръм, който бе на пейката на южните ни съседи.