Футболистът на ЦСКА 1948 - Парвизджон Умарбаев, който има над 250 мача в родния елит, е големият герой за своята родина в турнира за Купата на Азия.

Умарбаев, който има две Купи и една Суперкупа на България с пловдивския Локомотив, е капитан на Таджикистан и смятан за най-добрия играч в историята на страната, а днес негов гол действително се оказа с историческо значение.

Той вкара при победата с 2:1 срещу Ливан в мач от група "А" на Купата на Азия, а този резултат означава, че Таджикистан се класира за елиминациите в историческото си дебютно участие на континенталната надпревара.

Умарбаев вкара за 1:1 десет минути преди края и това бе резултат, който класираше Таджикситан напред с по-добра голова разлика от опонентите, но в добавеното от съдията 16-минутно продължение, нов гол на Нуридин Камрокулов означаваше 2:1 за Таджикистан и сигурно място на осминафиналите.

В тази група още преди няколко дни бе ясно, че Катар ще е на първото място, а домакините подпечатаха перфектното си представяне с трета победа, този път с 1:0 над Китай.

Така катарците отиват към елиминациите с три победи, шест вкарани и нито един допуснат гол, а днес срещу китайците всичко бе решено с едно великолепно изпълнение като по учебник.

Заучена ситуация, която трудно може да видим и по европейските терени, но катарците я изпълниха по перфектен начин в 66-ата минута.

Тогава звездата на тима Акрам Афиф прати топката около дъгата на наказателното поле от корнер, а там чакаше Хасан Ал Хайдос, който от движение директно нацели топката от воле и по зрелищен начин я прати във вратата.

С гола аванс на Катар, голът на Умарбаев по същото време в дреугия мач означаваше, че Таджикистан, Китай и Ливан ще завършат групата с по две точки, но головата разлика ще бъде на страната именно на таджиките.

В крайна сметка от подобни сметки нямаше нужда, защото с победата за 2:1, Таджикистан написа история.

Катар печели групата с 9 точки, Таджикистан има 4, Китай има две и изглежда с почти невъзможни шансове да попадне сред един от най-добрите трети тимове, а Ливан още днес може да хваща самолета у дома с последната си позиция и само една спечелена точка.

Снимка: АР/БТА