Носителят на Купата на България Левски направи перфектно завръщане в европейските клубни турнири, като победи с 2:0 гръцкия гранд ПАОК на стадион "Георги Аспарухов" пред над 15 хиляди зрители. Победата идва във втория кръг на Лигата на конференциите срещу един от миналогодишните четвъртфиналисти.

Това беше първи европейски мач за Левски от 2019-а, когато тимът загуби с общ резултат 0:7 от кипърския АЕК Ларнака в Лига Европа. За Мъри Стоилов пък това е първи двубой в евротурнирите с отбора от Герена след 15-годишна пауза. Последният бе през 2007-а срещу финландския Тампере.

Левски стигна до успеха с два ранни гола - такъв на бразилеца Уелтън още в първата минута и на мароканеца Билал Бари в 19-ата. Въпреки че ПАОК беше фаворит на специалисти и букмейкъри, може да се каже, че гърците бяха надиграни от българския съперник. Освен това българският наставник не можеше да разчита на четирима от основните си футболисти и бе само с шест резерви срещу 11 за съперника.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯ ОТ ДВУБОЯ >>>

Снимка: БТА

Мъри избра схема с петима защитници, което определено затрудни гостите, но в същото време не отне от устрема в бързата "синя" атака. Тя се прояви в това първо полувреме, а във второто мачът се успокои и Левски показа също силно представяне в защита. Така след седмица ще гостува на "Тумба" в Солун с много добра преднина, която трябва задържи. При евентуално класиране напред столичният тим ще играе в третия квалификационен кръг с босненския Вележ Мостар или малтийския Хамрун Спартанс.

"Сините" започват вихрено под рева на пълния стадион. Дълъг пас на Николай Михайлов не беше разчетен от централните защитници на ПАОК, сред които и бившия "син" Янис Каргас. Бразилецът Уелтън се възползва и вкара сам срещу вратаря още в първата минута! Попадението е второто най-бързо за Левски в Европа след това на Жуниор Мапуку срещу Сутиеска през 2017-а.

Снимка: БТА

Гърците опитаха да отговорят в осмата минута и Щефан Шваб отправи много опасен удар от воле от границата на наказателното поле. Михайлов обаче се намеси качествено и изби в корнер. В 11-ата минута стражът отново се намеси след удар от много близо на Йоргос Куцияс, който обаче беше в явна засада.

В 19-ата минута Левски направи фантастична контраатака за 2:0 и препарира съперника си. Уелтън отне топката и проби, подаде към Георги Миланов, който пусна пас по земя към Билал Бари. Последва безпощаден удар от мароканеца.

Снимка: БТА

ПАОК не беше безопасен и в 29-ата минута юношата на Бенфика Тиаго Дантас получи пас на перфектна позиция, но последвалият удар беше прекалено слаб. Малко след това Рафа Соареш центрира от фаул и изстрел с глава на Янис Каргас мина на сантиметри от лявата греда. Това бяха две ситуации, в които "сините" определено имаха късмет.

В 37-ата минута Билал Бари с глава изведе Роналдо и той се пробва да вкара от малък ъгъл, но вратарят Доминик Котарски оправда фамилията си. Секунди по-късно стражът отново се прояви след дълъг тъч на Петрис и удар на Филип Кръстев. Левски определено играеше със самочувствие.

Снимка: БТА

Левски успя да убие темпото в началото на второто полувреме и малкото акции на гостите завършваха без опасност за Михайлов. В тези минути "сините" бяха по-опасният отбор и в 63-ата минута Уелтън направи индивидуален пробив, след който стреля твърде неточно.

Треньорът на ПАОК Разван Луческу направи няколко офанзивни схеми, но неговият тим продължи да стига до опасности само от статични положения. Останалите нападения не рядко завършваха с центрирания в аут, което подсказваше факта, че това е първи официален мач за гърците през сезона.

В 84-ата минута опасно центриране на Ясмин Куртич не намери своя адресат, но топката мина много близо до вратата. В ситуацията Дъглас Аугусто поиска дузпа за задържане, но такава не бе отсъдена.

Снимка: БТА

ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Жереми Петрис, Сонко Сундберг, Килиан ван дер Каап,Хосе Кордоба, Патрик-Габриел Галчев, Георги Миланов, Филип Кръстев, Уелтон, Роналдо, Билал Бари

ПАОК: Доминик Котарски, Виейриня, Янис Каргас, Сверир Ингасон, Рафа Соареш, Дъглас Аугусто, Щефан Шваб, Тиаго Данташ, Николас Куалиата, Андрия Живкович, Йоргос Куцияс