Българският шампион Лудогорец победи литовския Жалгирис Каунас с 1:0 в първа среща от плейофите за влизане в груповата фаза на Лига Европа. Двубоят се игра на "Хювефарма арена" в Разград.

Отборът на Анте Шимунджа ще има минимален аванс преди реванша след седмица и може да съжалява, че не пречупи окончателно своя съперник, след като направи куп пропуски и ясно показа, че е по-класният отбор от двата. Откри резултата още във втората минута след автогол на Иван Татомирович.

Последва много силен остатък от първото полувреме за родния шампион, в който той на три пъти удари гредите. Освен, че му лисваше късмет, Лудогорец на моменти и показа липса на концентрация в завършващата фаза. През второто полувреме също имаше значими пропуски.

Все пак ако хората на Шимунджа играят толкова активно и на реванша , едва ли ще имат проблеми да отстранят този съперник за втори път в рамките на пет години. Във Вилнюс със сигурност няма да е лесно най-малкото заради изкуствения терен, на какъвто родните отбори традиционно играят тежко. Ако родният шампион успее да запази аванса си, ще играе за шеста поредна година в групите на Лига Европа. Преди това има домакински мач срещу Пирин в първенството.

Откриването на резултата във втората минута днес дойде, след като Кирил Десподов получи възможност да стреля от пряк свободен удар. Неговото изпълнение не бе много добро, но бранителят на гостите Иван Татомирович отклони топката към собствената си врата и не остави шанс на вратаря си - 1:0.

Снимка: Bulphoto

В 11-ата минута разградчани бяха много близо до втори гол. Иван Йорданов изведе по прекрасен начин Десподов на фланга и той центрира още по-добре към новия бразилски нападател Тиаго. Последва не лош удар с глава но и фантастично спасяване на вратаря Едвинас Гертмонас.

Само две минути по-късно футболист №1 на България Десподов отново стреля от пряк свободен удар, като този път нямаше късмет и топката срещна страничната греда. Малко след това Десподов центрира от корнер и на близката греда Антон Недялков отклони добре с глава, но този път напречната греда спря разградчани. Огромна липса на късмет.

В 29-ата минута Лудогорец за трети път удари греда, но този път не ставаше дума за късмет. Десподов направи изумителен пропуск от непосредствена близост без да бъде обезпокояван от противников играч.

В началото на втората част литовците успяха да постигнат по продължителен период в задържане на топката, но така и не успяваха да създадат нещо опасно пред Симон Слуга. Изключение направиха един удар над вратата след изпълнение на корнер и центриране, при което топката кацна върху мрежата.

След час игра Десподов направи поредно не лошо центриране от ъглов удар и този път Игор Тиаго стреля с глава, но заби кълбото в земята и то премина над вратата.

Първият истински добър шанс за Жалгирис дойде малко по-късно, когато бразилецът Ренан Оливейра финтира Сисиньо и стреля силно, но Антон Недялков направи прекрасна намеса и блокира удара му.

В 76-ата минута Лудогорец направи хубава контраатака, при която Сисиньо се включи и получи топката, а след това стреля в ъгъла, за да последва спасяване от вратаря, избивайки топката в корнер.

Като цяло обаче го нямаше устрема на българския шампион от първото полувреме, а и играта често беше накъсвана заради нарушения, смени и разбита уста на литовския страж, който дълго време получаваше медицинска помощ.

Една от резервите на Жалгирис пък си изкара два жълти картона в продължението на срещата. Става дума за нападателят Донастас Казлаускас, който и без това рядко попада в титулярния състав на казахстанския си треньор Владимир Чебурин.

В седмата минута на добавеното време Десподов направи още един огромен пропуск, като можеше да победе на свой съотборник на празна врата.

Съставът на Лудогорец: Слуга, Недялков, Групер, Вердон, Сисиньо, Йорданов, Пьотровски, Делев, Десподов, Текпетей, Тиаго;

Съставът на Жалгирис: Гертмонас, Миколюнас, Татомирович, Кажуколовас, Павелич, Любишавлевич, Буф, Горобсов, Ойвуси, Ренан, Урега;