Изключително нелеп автогол реши битката за първото място в група "Н" от квалифкациите на Мондиала в Катар.

В нея Хърватия успя да победи Русия с 1:0 под неспирния дъжд в Сплит, като по този начин завоюва първата позиция и се класира директно за Световното първенство.

Хърватският тим, който игра финал на Мондиала преди три години именно в Русия, успя да се класира за своя шести шампионат на планетата от седемте опита като самостоятелна страна. Русия пък все още има надежди чрез баражите, но те ще бъдат доста тежки. В тях ще влязат 12 страни, а само три ще завоюват билети за Катар.

Преди днешния мач Русия имаше преднина от две точки, което означаваше, че и реми в Сплит върши работа на Сборная, а за хърватите единствената алтернатива бе победата.

Трибуните в Сплит бяха препълнени, а от небето не спря да се изсипва дъжд, който образува сериозни локви на места по терена през втората част. Битката бе изключително сериозна, но в края победител се оказа тима на Хърватия.

Победата в никакъв случай не е незаслужена, но дойде след огромна доза късмет и нелеп автогол от страна на руснаците в 81-ата минута.

Тогава левит краен бранител Фьодор Кудряшов се отчете с много нескопосано отиграване, като необезпокояван отклони едно центриране в собствената си врата.

Автогол, който коства мястото на Русия на Световното в Катар.

Иначе до този автогол мачът се играеше изцяло в половината на Русия. Хърватия бе тимът с доста повече класа в състава и предвид задължителната победа, която търсеше, натисна съперника си още от първата минута.

Топката обаче не влизаше и не влизаше. Руското опълчение вършеше работа, а къде с късмет, къде благодарение на Матвей Сафонов на вратата, гол не падаше.

Снимка: АР/БТА

С всяка изминала минута изглеждаше все по-възможно Русия да удръжи това нулево реми, но в крайна сметка нелепата изява на Кудряшов реши всичко.

Бранителят, който е роден в раположеното дълбоко в Сибир селеце Мамакан, от днес ще бъде големият антигерой на цялата страна.

Освен това Русия не успя да си вземе отмъщение за четвъртфинала от последните Мондиал, когато именно Хърватия изхвърли Сборная след изпълнение на дузпи.

В останалите два мача от тази група, които нямаха никакво отношение към местата за Мондиала, Словакия разби Малта с 6:0, а Словения победи Кипър с 2;1.

Победител в групата е Хърватия с 23 точки, Русия отива на бараж с 22, Словакия и Словения имат по 14, а Кипър и Малта по 5.

Така сигурни участници на този етап на Мондиала са Катар, Германия, Дания, Хърватия, Белгия, Франция и Бразилия.