Днес от 18 часа Франция и Хърватия излизат във финалния двубой на 21-то Световно първенство по футбол.

За "петлите" това ще е трети финал в последните 20 години. Те завоюваха титлата на домашния Мондиал през 1998-а и загубиха от Италия след изпълнение на дузпи през 2006-а.

Хърватите от своя страна пишат със златни букви своята футболна история. Това е първи финал за страната, която се превръща във втората най-малка по население след Уругвай, излизала в мач за световната титла.

Досегашният най-голям успех на "ватрените" бе полуфинал през 1998-а, когато отстъпиха именно от Франция с 1:2.

Двата тима извървяха дълъг и труден път от груповата фаза, за да намерят място в решителния мач.

ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧОВЕТЕ НА ДВАТА ТИМА ДО ФИНАЛА ВИЖТЕ ТУК!

Пътят на Франция поне на пръв поглед изглеждаше по-лесен. "Петлите" печелиха уверено срещите си в елиминационната фаза, контролирайки по-голямата част от мачовете.

Лесен, поне заради факта, че отборът на Дидие Дешан нито веднъж не игра продължения и дузпи, но не и заради имената на съперниците - а те бяха най-коравите възможни.

Момчетата на Дидие Дешан не блестяха особено в груповата фаза. Измъчени победи с 2:1 над Австралия и 1:0 над Перу, както и приятелксо равенство 0:0 срещу Дания.

Така дойде страхотният полуфинал срещу Аржентина. "Петлите" спечелиха с 4:3, а 19-годишният Килиан Мбапе бе просто неудържим с два гола.

Последва победа с 2:0 над Уругвай след доста умно изигран мач и успехът над Белгия с 1:0 на полуфиналите.

Пътят на Хърватите бе далеч по-трънлив, особено в елиминациите, въпреки че на теория по-удобните съперници бяха за "шахматистите", отколкото за французите.

"Ватрените" спечелиха убедително групата си с три победи. Комфортно 2:0 над Нигерия и 3:0 над Аржентина и 2:1 срещу Исландия в последната минута, в мач, в който на основните играчи бе дадена почивка.

Последваха три елиминационни мача, в които Хърватия трябваше да играе по 120 минути, а на два пъти се стигаше и до дузпи.

Победа след серия удари от 11 метра над Дания, отново успех по подобен начин над домакина Русия и обрат над Англия с 2:1, като победното попадение дойде в 109-та минута.

Къде с доза късмет, къде с очевидна футболна класа, Франция и Хърватия са финалистите на Мондиал 2018, а тази вечер един от двата тима ще е футболният господар на света.

ПРИПОМНЕТЕ СИ ПЪТЯ ИМ ДО ФИНАЛА В ГАЛЕРИЯТА.