Датата е 11 май 2013 година.

Манчестър Сити се е насочил към третия си голям трофей в Англия, след като под новото арабско ръководство вече спечели Висшата лига за първи път, както и Купата на Англия.

През сезон 2012/13 година "гражданите" се класираха отново на финала за Купата, като техен съперник беше скромният, макар и елитен тим на Уигън. Сити на Роберто Манчини беше отстранил Челси в полуфиналите и влезе в мача на "Уембли" като твърд фаворит.

Играчи като Яя Туре, Сами Насри, Серхио Агуеро и Карлос Тевес трудно можеше да се затруднят с Уигън - съперник, който Сити беше побеждавал в седем поредни мача от Висшата лига и то без да допусне гол в нито един от тях.

Мотивацията за Сити беше още по голяма предвид факта, че Сър Алекс Фъргюсън вече спечели Висшата лига в последния си сезон, а в Шампионска лига неопитният на европейската сцена тим на Манчини беше разбит в група с Борусия Дортмунд, Реал Мадрид и Аякс.

За Уигън историята беше истинска приказка. С този отбор белгийският наставник Роберто Мартинес (сегашният селекционер на Португалия) направи шумния си пробив в големия футбол, като по това време стана първият, който налага схема с трима централни защитници.

В продължение на три години той успяваше да задържи Уигън във Висшата лига с бюджет, който многократно изостава спрямо тези на останалите тимове. 2013 година обаче беше тази, в която Уигън изпадна от Висшата лига. Но пък направи супер пробив във ФА къп, макар най-голямата победа в хода на турнира бе над Евертън. Късметът при жребия обаче не отнема нищо от успеха.

На финала за Купата отборът на Мартинес се бореше със зъби и нокти на "Уембли" и в крайна сметка успя да постигне голяма сензация. След центриране от ъглов удар в последната минута, Бен Уотсън прати топката във вратата за единствения гол и донесе исторически трофей за отбора си.

Така през следващия сезон изпадналият Уигън игра в Лига Европа - нещо, което се случва изключително рядко в големия футбол.

И за това колко значим е такъв успех за тим като Уигън свидетелства сегашното му състояние. След изпадането си през 2013-а "Латикс" не са се завръщали във Висшата лига, а даже напротив - за десет години цели четири пъти изпадат от Чемпинъшип в Лига 1, включително и през този сезон.

За Сити загубата означаваше нулев сезон и уволнение на Роберто Манчини, но новият от гранд от Манчестър вече не допуска подобни сензационни загуби. Полуфиналът в Шампионска лига през тази година доказва колко по-напред в развитието си са "небесно-сините".

А Уигън не беше единственият изненадващ финалист във Футболна Европа.

Онзи сезон 2012/13 ни показа, че скромни тимове имат силите да достигат до големите мачове. Такъв беше и случаят във Купата на Франция, където финал игра отборът на Евиан.

Въпросният отбор може да е непознат за мнозина, тъй като в момента се подвизава в четвъртото ниво на френския футбол. Преди 10 години обаче отстрани ПСЖ на четвъртфиналите и игра финал срещу Бордо, който загуби.

Прехвърляме се в Португалия, където също имаше сензация.

Там Купата отиде за отбора на Витория Гимараеш. Макар тимът да има богата история с участие в европейските клубни турнири, той никога не бе печелил Купата заради доминацията на Бенфика, Порто и Спортинг Лисабон. Преди десет години Гимараеш успя да победи "лисабонските орли" на финала и да спечели единствената си Купа и до днес. По онова време в състава е Тиаго, който по-късно заигра в родния ЦСКА.

В съседна Испания също имаше голяма радост, защото Атлетико Мадрид на свой ред спечели последната си Купа на страната. Отборът на Диего Симеоне успя да сломи по-именития си съгражданин Реал. След гол на Жоао Миранда в 98-ата минута от продължението за 2:1, както и червен картон на Кристиано Роналдо в 115-ата минута, "дюшекчиите" вдигнаха последната си десета купа.

И като говорим за големи градски финали, такъв имаше и в Италия. Там Лацио и Рома достигнаха до мача за трофея. "Римските орли" бяха сразили доминатора Ювентус в полуфиналите, а след това и "вълците" на финала с 1:0. Лацио се превърна в голям фактор в този турнир през последните години, като оттогава спечели Купата още три пъти.

Изненада имаше и в България.

Берое и Левски достигнаха финала за Купата в Ловеч, а той се превърна в истински трилър. В редовното време тимовете на Петър Хубчев и Николай Митов си отбелязаха по три попадения преди да се стигне до дузпите.

В тях Берое триумфира с 3:1, за да спечели втората си Купа на България и последна до този момент.