Руският национален отбор се поздрави със заслужена победа при откриването на Световното първенство по футбол.

Сборная зарадва изпълнения с руски фенове "Лужники" с офанзивен и ефективен футбол - победа с 5:0 над Саудитска Арабия.

Вижте снимки от мача в галерията - тук.

Съперникът игра слабо, но нервното напрежение при мач на откриването винаги е налице при отбора-домакин. Руснаците се справиха с него и постигнаха най-голямата си победа на Световно първенство от 1994-а насам, когато биха Камерун с 6:1.

Мачът мина спокойно, тъй като арабите така и не отправиха точен удар към вратата на Игор Акинфеев. Русия започна срещата на много високо темпо, окрилена от еуфорията и шума на "Лужники".

Снимки: Getty Images

Атаките пред вратата на гостите идваха една след друга в началните минути, но удари липсваха.

В деветата минута руската звезда Алан Дзагоев получи разтежение и се хвана за бедрото, което означаваше, че не може да продължи. В игра влезе бившият играч на "Реал" (Мадрид) Денис Черишев, който стана герой на мача.

В 12-а минута Русия откри с първия точен удар на Мондиала, когато Юри Газински вкара с глава след центриране на Александър Головин.

Сборная продължи да е по-активният отбор на терена и рядко оставяше владението на топката на съперника.

Така се стигна до втория гол за домакините две минути преди края на полувремето. Черишев с лекота преодоля трима защитници на гостите и вкара в горния ляв ъгъл на Ал Абдула.

Там някъде си пролича, че разликата в класите на двата тима е голяма.

В 56-а минута дойде единствената добра ситуация за "зелените соколи" (не е ясно как са получили този прякор). Хатан Баебри получи центрирана топка отдясно, но я отклони твърде леко.

Доминацията на руснаците обаче продължи, макар и без кой знае какжи голожи положения.

Това не попречи класиката да бъде оформена в 71-а минута. След нова асистенция на Головин, Артьом Дзуба с глава не остави шанс на противниковия вратар - 3:0.

Резултатът набъбна на 4:0 в добавеното време на срещата, когато Черишев вкара изумителен гол с вълшен фалц от дистанция.

В 94-а минута Головин вкара по перфектен начин от пряк свободен удар, за да оформи крайния резултат.

Така Русия поведе в групата си и вероятно ще остане на първо място след откриващия кръг. Утре Уругвай и Египет от 15 часа се изправят един срещу друг в мач от тази група.