Световното първенство в Катар вече е в историята. Едномесечният футболен маратон в арабска страна завърши с дълго жадуваната от Лионел Меси и Аржентина титла - първа за десетката в така или иначе феноменалната му кариера и първа за страната след 36 години чакане. Финалът бе същинска драма, в която редовните 90 минути и продълженията не стигнаха на аржентинци и французи, а в крайна сметка всичко се реши с изпълнение на дузпи.

Компанията "Грейсноут", занимаващ се с анализ на данни, скоропостижно нареди петте най-любопитни тенденции на приключилото вече първенство.

А ето ги и тях:

1. Най-много шокиращи резултати от 64 години насам

Катар 2022 определено бе турнир на аутсайдерите. Общо 15 мача завършиха с поражения за отборите, влезли в тях като фаворити, като началото бе дадено от 2:1 за Саудитска Арабия срещу Аржентина. В груповата фаза имаше 12 подобни изненади, което е рекорд в историята на Мондиалите. След това в тази графа попаднаха и триумфите на Мароко срещу Испания и Португалия в осминафиналите и четвъртфиналите, както и победата на Хърватия над Бразилия в последните осем. Общо 24% от двубоите са завършили с разочарование за фаворитите, като това е най-високо подобен процент от Швеция 1958 насам (26%).

Снимка: Getty images

От компанията уточняват, че методологията им за определение на даден мач като шок се определя по следния начин - "отборът-победител е трябвало да има по-малко от 33.3% шанс за победа в 90 минути в групите или най-много 47% шанс за отстраняване в елиминациите".

2. По-малко изстрели и повече голове

Първенството завърши с общо 1458 удара - най-слабото постижение, откакто "Грейсноут" се занимава със събиране и обработване на подобна информация или иначе казано от 2002 година насам. За справка, на първенствово в Бразилия през 2014 година е имало общо 1661 шута. Средният брой на удари на мач в Катар е 22.8. За сметка на това обаче пък имаше рекорден брой голове - 172, като това е най-доброто постижение откакто световните първенства са с по 32 отбора (от 1998-а насам). Франция '98 и Бразилия 2014 бяха най-резултатните досега с по 171 гола. В Катар отборите вкарваха по 2.69 попадения на двубой.

Снимка: Getty Images

Тези 172 гола бяха реализирани от 117 различни играчи, а върховото постижение в историята на световните футболни финали е 122 голмайстори и датира от Мондиал 2018 в Русия.

3. Дузпите и продълженията

Съдиите са дали общо 227 картона - най-много от 2010 година насам, когато домакин на Мондиала бе Южна Африка. А междувременно за целия турнир бяха вдигнати само четири червени картона, колкото имаше и на последното първенство в Русия преди четири лета. За четвърто поредно първенство броят на нарушенията намалява, като извършените 1559 фаула в Катар са най-малко през новия век досега.

Снимка: Getty Images

Дузпите бяха общо 23 - по 0.36 на мач, а в това число влизат и три във финала. Трябва да отбележим, че при част от тях имаше и намеса от ВАР, като системата се използва на второ поредно първенство. Реферите също така са давали и средно по 11 минути продължение заради новите и по-стриктни правила от страна на ФИФА, свързани с бавенето на време.

4. Младоците

Общо десетима тийнейджъри започнаха като титуляри 20 пъти в Катар. В това число влизат Джуд Белингам (Англия), Джамал Мусиала (Германия) и Гави (Испания). Рекордът за най-много стартове преди навършване на 20-годишна възраст обаче продължава да се държи от Килиан Мбапе (6).

Снимка: Getty Images

5. Застаряващите звезди

Младоците не бяха единствените, които попаднаха под светлината на прожекторите. Рекорден брой ветерани, на 35 или повече години, също бяха сред титулярите за своите отбори в Катар.

Общо 27 футболисти, попадащи в тази категория, започнаха в стартовите единадесет общо 83 пъти. С 32 повече от предишния рекорд, който бе поставен през 2002 година в Япония и Южна Корея.

Лионел Меси (35 години) и Лука Модрич (37) бяха лидерите в тази класация с по седем мача като титуляри, съответно за Аржентина и Хърватия.