Барселона разгроми Реал (Мадрид) с 5:1 в голямото дерби на испанския футбол.

Това бе първото Ел Класико без Лионел Меси и Кристиано Роналдо от 11 години насам, но липсата на суперзвездите се отрази доста по-тежко на Кралския клуб.

Каталунците намериха своя нов лидер в лицето на Луис Суарес, който поведе тима си с трите попадения, които отбеляза.

Тимът на Барселона имаше превъзходство през почти целия мач, с изключение на началните минути на второто полувреме.

Разгромният успех ги изкачи на първата позиция в Ла Лига и закова Реал на девето място, който записа пети мач без успех в първенството.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Първото полувреме премина изцяло под контрола на каталунците, които успяха да открият още в 11-ата минута.

Жорди Алба изведе Иван Ракитич, който напредна и хитро върна към намиращия се около точката за дузпа Филипе Коутиньо, а за бразилеца не оставаше нищо друго освен да порази вратата на Тибо Куртоа.

Малко по-късно белгийският страж трябваше да се намесва след хубав шут на Артур.

Така се стигна до 28-ата минута, когато Луис Суарес изпревари Рафаел Варан и падна на земята.

Първоначално играта продължи, но след сигнал от видео асистент реферите, главният съдия отиде да изгледа повторение на ситуацията.

Решението му бе категорично - дузпа.

Потърпевшият Суарес се нагърби с изпълнението и покачи на 2:0.

До края на полувремето Барса спокойно контролираше топката и се оттегли на почивката с два гола преднина.

В началото на на втората част ситуацията на терена коренно се промени.

Хулен Лопетеги предприе изненадващ ход, изваждайки централния бранител Рафаел Варан и пускайки на неговото място атакуващ играч - Лукас Вазкес.

Това се отрази чудесно на Реал, който заигра доста добре и само пет минути след подновяването на играта намали.

Именно Вазкес направи чудесно центриране, което стигна до Марсело и бразилският краен бранител вкара за 2:1.

Превъзходството на Реал продължи и малко по-късно удар на Модрич срещна гредата и като по чудо не донесе равенството.

Барселона отговори подобаващо, като след страхотна атака топката стигна до Суарес, който също уцели греда.

Двата тима размениха по още една опасност чрез Бензема и Алба, за да дойде 75-ата минута.

Серджи Роберто центрира, а уругвайският нападател Луис Суарес отправи невероятен удар с глава, правейки резултата 3:1.

Това не бе всичко, защото Суарес оформи своя хеттрик в 83-ата минута. Той се възползва от нелепа грешка в отбраната на Реал, напредна и елегантно копна токата покрай Куртоа за 4:1.

Кошмарът за Реал продължи, защото имаше време за пети гол, вкара го Артуро Видал в 87-ата минута, оформяйки крайното 5:1.