Англия влиза в Евро 2024 като фаворит - нещо, което се случи и преди 28 години на "домашния" турнир през 96-а. А следвайки поредицата с историята на надпреварите на Стария континент, днес ще си припомним именно този вълнуващ и исторически турнир.

Десетото издание на европейското първенство за първи път се провежда в родината на футбола и се прилага новият формат на състезанието с 16 отбора вместо 8.

Благодарение на това рекордните 6 тима правят дебют на еврофинали, а сред тях и България. Останалите са Швейцария, Турция, Чехия, Хърватия и Русия. За представянето на "лъвовете" по стадионите на Острова ви разказахме детайлно наскоро, затова няма да акцентираме върху него.

Домакините възлагат големи надежди на своя тим, но се страхуват, че големите звезди Алън Шиърър и Пол Гаскойн вече са отминали зенитa си. Един от паметните моменти на форума е начинът, по който англичаните отпразнуват гола на Газа за 2:0 срещу Шотландия.

Само дни преди европейското пресата заклеймява част от английските звезди за пиянски оргии на турне в Хонконг. Хитът е снимка, на която Теди Шерингам налива алкохол в устата на Пол Гаскойн. Двамата пресъздават ситуацията и на терена след гола на Гаскойн, като Пол ляга на тревата, а Шерингам му налива вода в устата.

Getty Images

Радостта на Англия обаче стига само до полуфиналите, където домакините са елиминирани от Германия след дузпи. В редовното време резултатът е 1:1 след попадения на Шиърър и Кунц, а Гарет Саутгейт изпортва решителната дузпа, за да прати Бундестима на финал. Същият Саутгейт, от когото в момента Англия чака да се прибере кат селекционер с трофея от Евро 2024.

Преди това германците завършват първи в своята група след победи над Чехия с 2:0 и Русия с 3:0 и реми с Италия. Скуадра адзура изненадващо не успява да продължи към елиминациите за сметка на чехите, които се превръщат в откритието на първенството и достигат финала.

Бундестимът побеждава Хърватия на ¼-финалите с 2:1 и след драмата срещу Англия се изправя на препълнения "Уембли" срещу чехите. За да стигнат до финала, Недвед и компания отстраняват Португалия с 1:0 и Франция с дузпи.

Патрик Бергер дава надежда на Чехия за европейска титла с гол от бялата точка след час игра срещу Германия. Златната резерва Оливер Бирхоф обаче още не е казал последната си дума. Нападателят на Милан довежда нещата до продължения след изравнителното си попадение с глава.

Отново той отбелязва първия Златен гол в решителен мач и донася титлата на Германия само 5 минути след началото на продълженията.

Getty Images

Това спорно правило, заимствано от хокейния правилник за "внезапната смърт", след това е отменено, защото на практика не дава шанс на потърпевшия отбор да реагира. Затова няма как да знаем какво щеше да стане в този финал, ако го нямаше златният гол.

Иначе е безспорен факт, че Оливер Бирхоф е големият герой на първенството, основно заради представянето си във финала. Преди това играе едва 3 минути срещу Чехия в групите, титуляр е срещу Русия, пропуска двубоя с Италия, а след това не се появява на терена нито на ¼-финала, нито на полуфинала.

Но когато си целунат от съдбата, рано или късно стигаш до своя златен миг. Със златен гол...

ФИНАЛЪТ

Чехия - Германия 1:2 със златен гол

ЧЕХИЯ: Коуба, Сухопарек, Рада, Кадлец, Хорняк, Недвед, Немец, Поборски (88 Шмицер), Бейбъл, Бергер, Кука

ГЕРМАНИЯ: Кьопке, Бабел, Хелмер, Замер, Циге, Хеслер, Шол (69 Бирхоф), Айлтс (46 Боде), Щрунц, Кунц, Клинсман

Голмайстори: 1:0 Бергер 59 дузпа 1:1 Бирхоф 73, 1:2 Бирхоф 95

ИДЕАЛЕН ОТБОР Андреас Кьопке (Гер), Лоран Блан (Фр), Марсел Десаи (Фр), Матиас Замер (Гер), Паоло Малдини (Ит), Пол Гаскойн (Анг), Карел Поборски (Чех), Дитер Айлтс (Гер), Алън Шиърър (Анг), Христо Стоичков (Бъл), Давор Шукер (Хър)