Фактите говорят: Това е най-слабият старт в историята на Лудогорец в елита
За 13 сезона разградчани никога не са били толкова зле след първите 9 мача
Лудогорец записа нова грешна стъпка в първенството. Ако в последните 12 години това си беше събитие и не се случаваше толкова често, то от началото на настоящата кампания разградчани са всичко друго, но не и убедителни във вътрешния шампионат.
В сряда вечер дойде реми 1:1 срещу Локомотив (Пловдив) у дома, което се получи след безумна грешка на вратаря Симон Слуга пет минути преди края. И което беляза четвъртата загуба на точки за Лудогорец от началото на сезона.
Макар това да се случи в 11-ия кръг, заради двата си отложени мача Лудогорец е изиграл само девет мача. И едва пет от тях спечели, а другите четири не успя.
Загуба с 1:3 от Крумовград в първия кръг, загуба от втория в класирането Черно море с 0:1 на 20 август, след това дойде реми с уж закъсалия Ботев (2:2) в предишното домакинство, а сега Лудогорец не победи и другия пловдивски тим, който пък е и изненадващия лидер в първенството.
Така фактите са, че отборът-доминант в родния футбол в момента, никога не е имал по-малко от настоящите си 17 точки след девет изиграни двубоя. Това не се е случвало в 13-те му сезона в елита.
Освен това разградчани никога не са имали и подобно изоставане от върха на този етап.
Към днешна дата то е внушителните 12 точки. Да, Лудогорец има два мача по-малко и тези точки могат на теория да станат 6, но спечелването на тези двубои няма как да е сигурно. Особено при ритъма до момента, в който се печелят по по-малко от 2 т. средно на среща (17 в 9 мача).
Да погледнем статистиката и как по-точно се е справял Лудогорец във всеки един от шампионските си сезони след първите 9 мача:
2011/12: Разградчани дебютират в елита с нулево реми срещу Локомотив (Пловдив), което се изиграе в Каварна, защото по-паметливите от вас помнят, че именно там домакинстваше новакът, преди тогава - спокойно можем да кажем "стадиончето" в Разград - да покрие нужните изисквания на елита. Но това реми бе единствената издънка за 9 кръга. Осем поредни победи. Така в деветия кръг новакът е лидер в класирането, а първата загуба идва кръг по-късно с 1:2 от Литекс в Ловеч.
В крайна сметка в този сезон с победа над директния конкурент ЦСКА в последния кръг Лудогорец успява, противно на очакванията да стане шампион за първи път.
2012/13: Сезон по-късно грешката за 9 кръга е само една. След осем поредни победи, Лудогорец прави реми 1:1 с Ботев във Враца, а първото от едва двете поражения през сезона идва седмица по-късно с 0:1 от Черноморец.
През онзи сезон Лудогорец има две загуби, колкото имаше и през настоящата кампания за пет мача. Втората дойде срещу Левски на "Герена" и сякаш костваше втората поредна титла, преди да дойде онзи мач на "сините" срещу Славия и автоголът на Везалов.
2013/14: Година по-късно Лудогорец започва с поражение 0:1 от новака Любимец, а след загуба и в евротурнирите, Ивайло Петев губи поста си. До деветия кръг следва нова загуба - с 1:3 от Черно море във Варна. Разликата е, че и с тези загуби Лудогорец е лидер, а в края на кампанията печели титлата с 12 точки пред ЦСКА.
2014/15: През този сезон видяхме най-слабият старт на Лудогорец, поне до вчера. Шампионът също прави четири издънки за девет кръга, но с разликата, че загубата е една, а ремитата са три. Поражение от новака Хасково с 0:1 в първия кръг и нулево реми във Варна пращат Лудогорец на десето място. В шестия и седмия кръг идват две ремите. 2:2 с Локомотив в София и 1:1 с Берое у дома. Все пак след разгром с 4:1 над Литекс в деветия кръг, разградчани успяват да се изкачат до тртото място.
Изоставането от лидера ЦСКА обаче е едва две точки. През онзи сезон издънките продължават. Загуба от Левски с 2:3 и реми със Славия водят до изоставане от 7 точки от лидера, но това не се оказва фатално. Още преди плейофите Лудогорец води с три точки пред ЦСКА, а след това печели титлата с осем пункта пред втория Берое.
2015/16: Отново сезон с четири издънки за първите девет мача. Тогава Лудогорец започва със загуба от Литекс в първия кръг, а до деветия записва равенства с Монтана, Славия и Берое.
Сезонът е близо до това да се превърна в най-трудния, защото следва нова серия от грешки, а след едно домакинско реми с Пирин в средата на ноември се оказва, че Лудогорец е четвърти от общо 10 тима, с шест точки изоставане от Левски. В края на онази година обаче дойде прословутото изваждане на Литекс, анулирането на резултатите на отбора. То върна 7 точки в актива на Лудогорец, а до края разградчани не изпуснаха лидерската позиция и станаха шампиони с 14 т. аванс.
2016/17: Тук за девет кръга видяхме само една загуба (единствена през сезона) и едно реми. След това Лудогорец имаше 16 точки аванс преди плейофите и отново 16 точки в края на сезона.
2017/18: През този сезон Лудогорец прави общо настоящия си брой издънки в хода на всичките 30 кръга от редовния сезон. Интрига за титлата все пак има заради доста силния сезон и на ЦСКА на Стамен Белчев, но в крайна сметка Лудогорец завършва със седем точки преднина на върха.
2018/19: Старт на сезона със загуба и две ремита, които след девет кръга пращат Лудогорец на третото място, но с едва две точки зад ЦСКА. Разградчани успяват да вземат водачеството три седмици по-късно и не го пускат до края. Интригата за титлата обаче е жестока - до последния кръг, когато Лудогорец защитава златото с едва точка преднина.
2019/20: Това е сезон, в който Лудогорец заугби едва в последния 31-и кръг. За първите девет имаше три ремита, но още тогава разградчани бяха лидер, а в крайна сметка спечелиха титлата с 13 точки аванс.
2020/21: Сезон, в който виждаме три грешки за първите девет мача. Загуба от Ботев (Враца) на старта и ремита с ЦСКА и Царско село. Въпреки това обаче Лудогорец няма никаква конкуренция и отново става шампион с лекота.
2021/22: През онзи сезон Разград направи само една издънка за девет кръга - загуба от Славия, а спечелването на титлата отново бе задача без никакви трудности.
2022/23: Сезонът, в който хегемонът изглеждаше най-близо до сдаването на титлата, като изключим първите два. Битка имаше до последния кръг, но какъв беше стартът? Само две ремита за девет двубоя и второ място, на само една точка зад ЦСКА 1948, при това с два мача по-малко.
Сега обаче ситуацията е различна. Лудогорец се дъни, а конкуренцията не спи. Да, тепърва всеки от основните претенденти ще губи точки, но в същото време и 12-кратният шампион трябва да започне да печели своите мачове.
Историята показва, че "орлите" не са имали толкова тежък старт и толкова тежко изоставане. А през всеки от сезоните досега ключ за титлата са се оказвали серии от около 10-12 мача с поредни победи.
Серия, каквато към момента отборът от Разград не изглежда готов да направи.