През юни 2022-ра Унгария унижи родината на футбола Англия с 4:0 при едно гостуване в мач от турнира Лига на нациите. Макар и само година и половина да е изминала от тази среща, тя започва да избледнява, тъй като стойността на това състезание не може да се сравнява с Европейско или Световно първенство.

Един друг двубой между тези два съперника обаче, изигран точно преди 70 години на "Уембли", остава в историята като "Мач на века". Тази титла е поставена още преди да се проведе събитието, но тя е напълно заслужена и след играта на терена. Това е вододел за футбола.

На 25 ноември 1953 година маджарите унижават своя съперник с 6:3 пред 105 хиляди души в Храма на футбола и му преподават важен урок, който променя не само английската, но и световната игра. Още повече, че шест месеца по-късно в Будапеща резултатът в друг двубоя на същите отбори, които уж трябва да е реванш на Родината на футбола, е още по-стряскащ - 7:1 за унгарците.

Великият мач преди 70 години обаче има своята стойност и отвъд играта, защото се счита за символична битка между капиталистическия Запад и комунистическия Изток. По онова време унгарският отбор се е превърнал в символ на бунта на една потисната нация.

Снимка: Getty Images

За Унгария Ференц Пушкаш и неговите съотборници са герои, които могат да вършат чудеса, непосилни за обикновените хора. За Англия пък шокиращият резултат отваря една нова ера във футбола, като местните треньори започнат да се оглеждат към Европа за друг начин на трениране и нов тактически поглед към играта.

Двубоят е още по-емблематичен, предвид факта, че дотогава Англия няма нито една загуба на собствен терен от отбор, различен от Ирландия.

Снимка: Getty Images

"Видяхме стил на игра и система, която не бяхме виждали. Не познавахме нито един от тези играчи. Дори Пушкаш. Тези фантастични играчи бяха като дошли от Марс. Дойдоха в Англия, а отборът ни никога не бе губил тук. Очаквахме победа с 3:0, 4:0 или 5:0 над малка страна, която тепърва влиза в големия европейски футбол. Пушкаш дойде от унгарската армия и ни обстреля на "Уембли", разказва вече покойният сър Боби Робсън.

Англичаните обаче са много далеч от истината за своя съперник, като подценяват успехите му. Унгария е трикратен олимпийски шампион във футбола и отива на "Уембли" именно като такъв. Освен това има два сребърни медала от Световни първенства и е голяма загуба за футбола, че това поколение не станаха световни шампиони.

Онази Унгария прави революция в играта със звездния си нападател Пушкаш, а това се изразява и в най-дългата серия без загуба на национално ниво - 31 мача в рамките на 4 години.

Снимка: Getty Images

Истината е, че в "Мача на века" Унгария постига това, което е само въпрос на време. В годините преди 1953-а Англия губи ореола си на един от най-добрите отбори в света и самочувствието на родина на футбола. В не малко мачове тимът на Уолтър Уинтърботъм изпитва сериозни затруднения в защита срещу отбори като Испания, Австрия и Швейцария. Завидният рекорд на родна земя обаче кара домакините да си мислят, че са непобедими.

Резултатът 6:3 не отговаря на показаното на терена, тъй като трябва да е много по-изразителен. Унгария отправя 35 удара към противниковата врата, сред които има и няколко в гредите. Домакинът пък се отчита само с пет шута, от които три са голове.

Оттогава Англия имаше не един и два срамни момента във футболно отношение, но "Мачът на века" си остава събитието, което отваря очите на местната асоциация и треньорите към света.

Начинът на движение, смяната на местата на играчите в атака, ударите от средно и далечно разстояние, излизането на бранители в атаки по фланговете - това са неща, които до този момент не са познати на футбола.

Унгарците са предвестник на нидерландския "тотален" футбол, който по подобен начин помита света 20-ина години по-късно, променяйки напълно представите за физическо присъствие на терена и динамика.

Паралелът е ясен - и маджарите на Пушкаш, и летящите оранжеви на Кройф, не станаха световен шампион.

"Мачът на века" на този ден преди седем десетилетия обаче си остава незабравим и ключов за футболната история.

Снимка: Getty Images