Футболът в Европа се променя, като тенденцията нито е от вчера, нито ще завърши утре. Времената на евротурнири с пряка елиминация от първия кръг, с фиксиран ден сряда за мачовете, с двубои по едно и също време в кръговете на отделните първенства - те са завинаги в миналото.

Но се задава революция, която няма да има нищо общо с промените, които видяхме в последните 30 години. Тя ще превърне футбола на този континент в игра на два вида отбори - няколко десетки избрани да са в елита и хиляди, които никога не могат да бъдат дори в досег с него.

Проектът за Суперлигата, наречен 2.0, вече е в ход и бе представен в Испания. Зад него са Реал, Барселона, Ювентус - официално, но и поне още десет топ клуба на Европа, които чакат развитие.

Този проект е различен от онзи, който през април 2021-ва се появи за няколко дни, а феновете изригнаха и принудиха собствениците на грандовете да го изоставят. Сега нещата изглеждат неизбежни.

Компанията A22 Sports Management Group, която се анонсира като "голяма спортна мениджърска и консултантска фирма с богат опит", а всъщност не е известна с кой знае какво преди да застане като движеща сила на този проект, е официалният вносител. Публична тайна е, че зад нея са Реал, Барселона, Ювентус, ПСЖ, Манчестър Юнайтед, Челси, Манчестър Сити, Ливърпул, Арсенал, Байерн (макар и с малко дистанцирана позиция), Бенфика и Порто.

Снимка: Getty Images

Какво е новото в проекта 2.0 спрямо първия вариант?

Предвижда се между 60 и 80 клуба да членуват в новата лига, като точният брой ще бъде уточнен, когато се фиксира форматът. Засега предложението изглежда така - квоти от отделните първенства, като например английската Висша лига има 16, испанската лига - 15, Бундеслигата е с 14, Италия е с 10 и т.н. Ще има квалификационен процес, базиран и на класирането от предния сезон, и на този във вътрешното първенство - защото отборите остават да се състезават и в него. Ще има две или три групи на принципа на лигата, на груповата фаза. Всеки ще е с гарантирани минимум 14 европейски мача на сезона, ако не стигне елиминациите.

Според вносителите на проекта, той спасява европейския футбол и неговите корени. Тези клубове ще инвестират в повече играчи, защото мачовете им ще се увеличат с около 50 процента. Тоест - трябват им състави не от 25, а от 35 играчи, за да са конкурентни в този ритъм. А това ще значи повече трансфери и по-високи цени на играчи, привличани от "бедните" оттатък барикадата.

Проблемите

Доста са. Например - какъв е смисълът от тази промяна, при условие, че УЕФА вече обяви сходен формат на Шампионската лига, който ще влезе в сила от сезон 2024-25 г. Само че за него може да се класира всеки, както е сега. Влизаш в топ 4 на първенството на Англия, в групите на Шампионската лига си. Независимо как се казваш. Разбира се, пак е трудно, но поне на теория не си изваден от уравнението без дори да имаш шанс.

Друго - кой ще хвърли всичките си играчи в събота срещу Суатхемптън, ако в срядата преди това има гостуване на Реал, а в срядата след това има домакинство на Байерн, да речем? Ясно е, че този мач от първенството на Англия става второстепенен. А това не е ли точно убиване на корените на играта?

Getty Images

Какво движи проекта?

Парите, разбира се. На първо място парите, но и властта. A22 Sports Management нае най-силните адвокати на континента и в момента чака решение на Европейския съд по апела си, че УЕФА е монополист и няма право да се разпорежда с правата на клубовете. Ако го спечели, настоящият формат и регулации на европейския футбол, каквито ги познаваме от 50-те години на миналия век, отиват в кошчето за боклук. И властта се взима от няколко свръхбогати клуба, които диктуват условията.

Според агенцията, идеята за Суперлигата може да генерира годишнен оборот от 14 милиарда евро, което е конкурентна сума на тази, която като достига НФЛ зад Океана (тя е към 19 милиарда долара) - най-скъпата спортна лига изобщо. Изкушението всяка седмица да има колосални сблъсъци от ранга на Реал - Байерн, Ливърпул - Милан или Юнайтед - Барселона е твърде голямо за спонсори и телевизии. Те ще влязат с огромно желание в такъв проект. И, естествено, това ще доубие останалите лиги - местните, особено тези извън "топ 5" на Европа.

Сега групите на УЕФА понякога имат вечери с двубои като Залцбург - Бенфика, които се струват недостатъчно атрактивни на рекламодателите. Шоуто, шоуто е важно, звездите. Всеки мач трябва да е един малък цирк, един малък Супербоул, ако искате. В такъв свят живеем. Мисълта, че някакъв си Брюж е пробил в осминафиналите на Шампионската лига, не е никак секси за едрите риби, даващи стотици милиони като спонсори на турнира. Защо? Защото отпадна например Ювентус. Защото го няма Арсенал.

Снимка: Getty Images

Мненията

Критиките са отвсякъде, освен от главните заподозряни - водещите клубове на континента.

"Това е като вълк, който си точи зъбите и опитва да излъже останалите да го последват - твърди Хавиер Тебас, шеф на испанската лига. - Ние вече си имаме една мини Суперлига - английската Висша лига, където парите са безумно големи и всеки изпадащ отбор може да харчи колкото си иска на пазара. Но в европейски мащаб това ще е краят на играта."

"Те са като някакво зомби - реагира и шефът на Асоциацията на футболните привърженици в Англия Кевин Майлс. - Никой не застава с лицето си, освен някаква агенция, която е анонимна за футбола. Клубовете се правят, че нищо не се случва, а в същото време сме наясно какво се готви. Няма никакъв диалог, всичко се диктува от богатите клубове."

A22 Sports Management вече се готви за следващия ход и преди края на сезона ще има среща на високо ниво с поне 30 топ клуба. И ще се опита да ги убеди да изоставят УЕФА, да поискат отцепване и промяна. Опитите на централата, водена от Александър Чеферин, да извърши корекции в турнирните си формати, с което да гарантира, че не изостава от изискванията за спектакъл, маркетингов напредък и продаваемост на продукта, явно не са достатъчни.

Местните футболни шефове също са нащрек. Ако Турция загуби един от или всичките си грандове - Фенербахче, Галатасарай и Бешикташ, за този проект, те ще подценят тотално вътрешната си лига. И това ще я направи в пъти по-слаба, по-малко интересна и привлекателна за играчи от целия свят и феновете. По ефекта на доминото ще се сринат инвестициите в по-малките отбори, посещаемостта и т.н. И това е само един пример. В Белгия, Шотландия, Нидерландия и Португалия нещата са сходни.

"Американският проект е неизбежен, ще се случи рано или късно - твърди Брендън Роджърс, мениджърът на Лестър. - Не съм сигурен, че това е добре. Напротив, даже усещам, че рушим онова, на което е изграден футболът. Но както е навсякъде около нас, диктуват парите и големите компании с техните интереси."

Американски проект или модел е твърде силно казано за това, което опитва да предложи A22 Sports Management (и грандовете зад нея). Защото зад Океана спортните лиги са фиксирани, едни и същи отбори играят в тях, но форматът е такъв, че икономически никой не е в пъти по-силен от останалите. Има строги правила и структура. Европа се превърна в бойно поле на надстрелване с пачки от Изток и при появата на Суперлига, няма никакво съмнение кои ще са новите собственици на клубове като Юнайтед, Ливърпул, Ювентус и Интер - хора от Близкия изток и Залива.

В следващите месеци често ще чуваме думата "прогрес", докато ни убеждават как само това е пътят. И всеки сам ще решава за себе си на какво да вярва.

Снимка: Getty Images