Евертън получи санкция от -10 точки за нарушаване на финансовите правила в Премиър лийг, като това направо си изглежда меко казано странно на фона на действията на отбори като Манчестър Сити и Челси. На Острова се говори все по-усилено, че и лондончани и "гражданите" също са близо до това да отнесат доста сериозни наказания, но единствено времето може да покаже дали нещо подобно би се случило.

Докато дойде този момент - обръщаме поглед към най-сериозните отнемания на точки в историята на английския футбол.

Всичко започва още в края на ХIХ век, когато Съндърланд се сдобива с първото подобно наказание. През сезон 1890/1891 "черните котки" са лишени от две точки от актива си, като причина за това са проблеми с регистрацията на играчи. Две точки са нищо, веднага ще си кажете, но пък в списъка ще стигнем до санкции, които отнемат правото на даден тим да играе в по-горна дивизия, както и такива, които в точково изражение са доста над десетте отнети на "карамелите" - всъщност, говорим за двойно и тройно по-големи удари по дадени отбори, нарушили правилата.

Пред 133 години шотландският нционал Нед Дойг играе за Съндърланд, но без да е картотекиран в рамките на седем дни след пристигнаето си и на практика все още се води играч на Блекбърн. Двете отнети точки пък костват на отбора две места в крайното класиране - вместо пето, те отиват на седмо.

Прескачайки бързо цял един век по-напред, през 1990 година Суиндън Таун печели плейофния финал на "Уембли" с 1:0 именно срещу... Съндърланд. Но така и не получава възможността да играе в Първа дивизия (тогавашното най-високо ниво на английския футбол). Десет дни след големия триумф радостта е отнета, след като е отчетено, че Суиндън са виновни по общо 35 случая на нерегламентирания плащания на играчи. И така промоцията попада в ръцете на Съндърланд, а Таун първоначално дори са изхвърлени в трета дивизия, но след обжалване запазват мястото си във втора.

Снимка: Getty Images

Оставаме на вълна 90-те, като през сезон 1990/1991 Арсенал и Манчестър Юнайтед са потърпевши, макар и с минимални последствия. На "артилеристите" са взети две точки, а на "червените дяволи" една, след като в рамките на 30 секунди по време на дербито помежду им, отборите си заформят меле. В него участват 21 от общо 22 играчи на терена, а Футболната асоциация стига до това решение. Двете липсващи точки не спират столичани по пътя към титлата, но остават в историята с наказанията. Скандалното дерби се играе на "Олд Трафорд" на 20 декември 1990 година.

Мидълзбро се лишава от три точки през сезон 1996/1997, след като отменя гостуването си на Блекбърн на 21 декември 1996 година. От Боро обявяват, че нямат достатъчно играчи заради вирус, върлуващ в състава им. Това тяхно действие им изиграва лоша шега в края на сезона, когато изпадат заради... две точки.

Досега всичко изглежда напълно в реда на нещата и няма скандално големи наказания, но не се притеснявайте. Сега идва точно техният ред.

Започваме със сезон 2007/2008 и Лийдс Юнайтед, където в наши дни има българско присъствие в лицето на Илия Груев-младши. Йоркширци по онова време са раздирани от жестоки административни и финансови проблеми. За втори път в последното десетилетие тимът влиза в администрация (след 2003/2004), а невъзможността да достигнат до разбирателство с кредиторите си, води до отнемане на общо 15 точки от актива на клуба. Като това се случва само шест години, след като Юнайтед са играли полуфинал в Шампионската лига.

През следващата кампания - 2008/2009, три различни отбора в Англия имат съдбата на Лийдс и са вкарани в адмнистрация. Борнемут и Родъръм са с по -17, а Дарлингтън с -10.

От същия сезон датира и най-голямото отнемане на точки в историята на английския футбол. Лутън, днес член на Премиър лийг, но по онова време далеч от елита на страната, се прощава с общо 30 точки. Футболната лига им отнема 20 заради проблеми, свързани с администрацията и кредиторите, а още 10 са им взети от ФА заради финансови неясноти покрай трансферите на отбора. Така за първи път от 89 години насам Лутън изпада от футболната лига на Англия (първите четири професионални дивизиии в страната).

2009/2010. Портсмут, където преди години гледахме Светослав Тодоров и той стана голмайстор на Чемпиъншип, получава удар от 9 точки. Отново заради жестоки финансови проблеми, невъзможността да плаща на играчите си месеци наред и три смени на собствеността още преди месец февруари. На 17 март 2010-а Помпи официално е лишен от 9 точки от актива си, а това предрешава съдбата им - отпадане от Премиър лийг.

Двете най-скорошни подобни наказания датират от 2019/2020 и 2021/2022.

При първият случай става дума за Бери, по онова време в Лига 1 (трета дивизия на английския футбол). Неплатежоспособност довежда до отнемането на общо 12 точки за клуба, при това рано-рано през сезона (юли), а през август те са изключени от Лигата. Нещо, което за последно се бе случвало на Мейдстоун през 1992-а.

Getty Images

Дарби Каунти, по онова време с Уейн Рууни в ролята на мениджър, влиза в администрация през септември 2021-а и това им носи наказание от 12 точки. Което ги праща автоматично в битката за спасение в Чемпиъншип. Само два месеца по-късно идва още една санкция, този път от 9 точки заради финансови нередности от вече бившия собственик Мел Морис.

Така на практика тези 21 точки костват на Каунти мястото им във втора дивизия и те отпадат в края на сезона.

Дали подобна съдба ще има и Евертън - единствено времето ще покаже. Десетте им отнети точки ги пратиха на предпоследното деветнадесето място в класирането. Активът им вече е 4, но ситуацията не изглежда чак толкова безнадеждна.

Минали са 12 кръга от сезона, а първият отбор над чертата на изпадащите, Лутън, има само с две повече от мърсисайдци.