Изключителен Рафаел Надал спечели 12-ата си титла на "Ролан Гарос" след тричасов финал срещу Доминик Тийм в четири сета - 6:3, 5:7, 6:1, 6:1.

Испанецът вече е номер едно в историята като тенисистът, спечелил най-много пъти една надпревара. 12 финала, 12 купи в Париж!

Ако имаше съмнение, че някой може спре този Крал на клея, това бе именно Тийм. И той опита.

Първите два сета бяха страхотни за гледане, като Доминик показа не просто съпротива, а и глад за сензационна победа.

В първия сет дори проби първи при 2:2, но веднага го застигна реакцията на Надал - рибрейк и 3:3.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Това бяха най-зрелищните мигове от финала, дълги разигравания, геймове по 7-8 минути, а ударите на Тийм с неговия бекхенд с една ръка и дълбок замах, поставяха Рафа в трудни ситуации.

При 4:3 обаче шампионът проби отново и стигна до гейм, в който да сервира за сета. За 55 минути първата част бе за фаворита.

Втората започна гейм за гейм, без пробиви и дори без възможности за такива. Тийм пазеше най-доброто за края, като проби при 6:5, с което спечели първи сет срещу Рафа в Париж.

Трите им срещи преди днес бяха спечелени от Надал с по 3:0.

Интригата се завърна с пълна сила - 1:1 сета, всичко е възможно!

Напротив... Това сякаш събуди звяр, на който неизвестен бе опитал да проникне в леговището. Разярен, Надал просто смаза съперника в третия сет, в който започна с 11 поредни точки и едва при 40:0 в третия гейм даде и на Тийм да се разпише. 6:1 за 30 минути, като Доминик записа едва 7 точки за целия сет.

Ясно беше, че австриецът няма да издържи и физически, след като в събота бе доиграл епичния си петсетов полуфинал с Новак Джокович. Надал бе почивал ден повече.

В четвъртия сет отново доминацията бе пълна и безспорна, ново 6:1, този път за 49 минути.

Титла. 12-а титла!

Изумително постижение на този невероятен тенисист, който винаги намира начин да преоткрие глада си за победи.

С 18 трофея от Големия шлем, Рафа е вече само на два зад Роджър Федерер в преследването на двама големи шампиони.