Григор Димитров изигра достоен мач, но не успя да спре Новак Джокович на финала на Мастърса в Париж, което доведе до загуба с 4:6, 3:6 за час и 39 минути игра.

Българинът изигра втория си Мастърс финал в кариерата, но срещата със световния №1 доведе до сковаване и твърде много неточности и съответно успех за сърбина.

Ноле е абсолютен рекордьор вече с 40 Мастърс титли, като това е неговата шеста на турнира в зала "Берси". Той показа своя огромен опит в такива големи мачове и въпреки неубедително начало влезе под кожата на българина и заслужено го победи.

ВИЖТЕ ПОДРОБЕН РЕПОРТАЖ ОТ МАЧА ТУК >>>

Григор допусна един пробив в първия сет и два във втория, като представянето му от досегашните мачове в турнира не се повтори. Изглеждаше несигурен както на форхенд, така и на бекхенд, а това срещу Джокович никога не води до успех. Освен това световният №1 беше категоричен на сервис, като даде само една възможност за пробив и я отрази.

Все пак българинът, за който това беше последен мач през годината, може да е много горд от представянето си. От 1 октомври досега той победи Холгер Руне, Карлос Алкарас, Даниил Медведев и Стефанос Циципас - все играчи в световния топ 10. Страхотният прогрес и първи Мастърс финал от 2017 година му носят изкачване до №14 в световната ранглиста - негов най-добър ранкинг от пет години.

Остава с осем титли, а негативната му статистика срещу Джокович продължава. Това е осмата му загуба на хард срещу сърбина и общо 13-а в 14 мача.

Първият сет не беше в унисон с представянето на Димитров до момента на турнира, като той игра с твърде голям респект към съперника и направи много грешки от форхенд. Стоеше стабилно в сета до 3:3, когато допусна пробив след поредните неточности от тази страна на полето си. Сбърка и бекхенд на мрежата, за да стане резултатът 3:4.

После спечели труден сервис гейм за 4:5 и имаше реална възможност да затрудни подаването на Ноле. При 15:30 спечели титанично разиграване от 33 удара, а след това и стигна до равенство 40:40. За съжаление обаче бекхендът на два пъти го предаде и сърбинът поведе в сетовете след 6:4.

Вторият сет също започна със стабилно сервиране от двамата, но това се промени в петия гейм, когато Григор просто подари пробива на съперника. Направи четири последователни непредизвкани грешки и Джокович отново реализира първата си възможност за пробив в сета. Този път без да прави нищо особено. При 2:4 Григор сервираше и продължи да прави грешки, но изпусна напрежението и успя за първи път в мача да спаси точка за пробив.

След това обаче играта му продължи да е неубедителна и се стигна до още един пробив, който фактически сложи край на мача.

Снимка: AP/БТА