Григор Димитров приключи фантастичното си участие на тазгодишния US Open, губейки на полуфинал от Даниил Медведев с 0:3 сета - 6:7(5), 4:6, 3:6.

Българинът оставя зад гърба си представяне, което никой не очакваше от него преди турнира. Но в полуфиналната битка изпусна и третия си шанс за финал от надпревара в Големия шлем.

Световният №4 Медведев, който е на върха в ATP по победи през тази календарна година, се оказа непреодолимо препятствие заради на моменти изумителната си защита. Той бе стена, на която и смятаният за ненадминат в това отношение Джокович, в дадени случаи би завидял.

Руснакът си заслужи първия финал в Големия шлем, след като показа голяма психологическа устойчивост във важните точки. Прагматичният му стил бе ефективен, подобно на мача му със Стан Вавринка на четвъртфиналите.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ПОЛУФИНАЛА >>>

Медведев не пръскаше фойерверки над комплекса в Ню Йорк, който бе с изцяло затворен покрив заради дъжда и бурята в града по време на мача. Той печелеше точките си с рационална игра и пълна концентрация.

Димитров игра много по-красиво и атрактивно - особено в първите два сета, но за жалост това не носи победите на най-голямата сцена. Понякога е необходимо да си прагматичен.

Ключов се оказа първият сет, в който българинът изпусна точка за спечелването му при сервис на съперника и 6:5, а след това претърпя поражение в тайбрека. То не бе очаквано предвид тенденцията при двамата в това отношение. Димитров отново изпусна тънък психологически момент при 5:5 в тайбрека.

Григор не игра зле и във втория сет, който започна хаотично с разменени по два пробива, но в края му загуби маратонски гейм, за да подари още по-солиден аванс на Медведев. При 1:0, вместо да затвърди пробива обаче, Гришо даде своето подаване на 0, с което доброволно предаде психологическото предимство на противника.

Решаващият момент бе при 4:5, когато Димитров видя 2 поредни потенциални уинъра да се разминат с линиите - малките и тънки разлики в големите мачове. Медведев, непоклатим и сякаш невъзмутим като сфинкс, взе и тази част.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Руснакът натисна в третия сет и довърши започнатото убедително, макар че умората му от многото мачове през тази година бе видима. Този път му стигна един пробив и с 6:3 Даниил затвори мача. Не че българинът не се бореше - просто ударите му ставаха по-прибързани в търсене на обрата.

В края статистиките ясно показаха, че изобщо не е имало пропаст в играта на двамата. Уинърите бяха 39:22 за Гришо, непредизвиканите грешки - 46:40 (повече за българина). Димитров допусна само 2 двойни грешки, докато съперникът му направи 8. Но победата също бе за него.

Разочарованието обаче не трябва да властва при Григор, който ще се изкачи до 25-о място в световната ранглиста. Още по-важно е, че възвърна увереността си и изглежда съвършено нов играч, който не е готов да се предаде дори при негативен развой.

Ще почака за финал в Големия шлем, но със сигурност ще има още шансове, ако запази това ниво на игра. Днес просто съперникът му бе по-добър.

На финала Медведев победителя от дуела на Рафаел Надал и Матео Беретини.