Цветана Пиронкова отпадна на осминафиналите на турнира Yarra Valley Classic - подгряваща надпревара преди първата от Големия шлем Australian Open.

Българката падна жертва на петата поставена и най-титулувана активна тенисистка в лицето на Серина Уилямс - 1:6, 4:6 за час и 14 минути игра.

В Мелбърн американката игра почти перфектно и си спечели комфорт с лесен първи сет. Във втория пловдивчанката заигра по-добре и стоя равностойно, но мощта в сервисите и ретурите на Уилямс решиха двубоя.

Това е шеста победа за американката срещу българката, а единствената радост за Цвети в това съперничество остава отказването заради контузия на Уилямс на "Ролан Гарос" миналата година.

За жалост Пиронкова, която се завърна с гръм и трясък на голяма сцена през 2020-а, днес твърде късно намери ритъма си срещу опонентка, която имаше силен ден.

И двете започнаха мача припряно, но българката допусна пробив в първия гейм. Непредизвиканите грешки следваха една след друга, но за жалост при Уилямс те намаляха значително. Цвети скъси изоставането си за 1:2 гейма, но до края на сета не спечели нищо. Грешките й бяха твърде много а ретурите на американката твърде мощни.

Статистиката бе красноречива. Пиронкова допусна три пробива в откриващия сет и спечели едва 12 от 38 точки изиграни точки. Само 1/3 от топките на първия й сервис завършиха в нейна полза.

Втората част бе значително по-добра, но Уилямс продължи да е почти безгрешна на своето подаване и същото важеше при ретурите. Двете играха гейм за гейм, но показателен бе петият. В него на сервис на американката тя изостана с 15:30 и изстреля три последователни бомби, за да поведе с 3:2. Последваха нови два силни гейма на сервис на Пиронкова, за да се задържи в сета. В крайна сметка при 5:4 Серина изпусна три мачбола, но при четвъртия направи решителен пробив, който затвори сета и мача.

Бившата №1 в света вкара общо 6 аса и спечели 80% от точките си на първи сервис. В следващия кръг ще се изправи срещу чехкинята Каролина Плишкова или сънародничката си Даниеле Колинс.