Дир.бг продължава да ви представя поредицата си с ретро материали за ключови моменти от Мондиали, оставили диря или променили пътя на играта.

Датата е 13 юни, годината е 2014-а, а стадионът - "Арена Фонте Нова" в бразилския град Салвадор.

Очаква се голям мач, но никой не подозира, че ще е исторически. Това е краят на една епоха във футбола.

Близо 50 хиляди души в жълто и оранжево са напълнили съоражението и очакват първият двубой на Испания и Холандия в Група В от Мондиала.

Едва ли някой от присъстващите обаче е предполагал това, което ще се случи на терена.

Фаворитът бе Испания, която спечели последното Световно първенство, гарнирано с два европейски шампионата. Доминацията между 2008-а и 2012-а бе бляскава и страховита. Европейският футбол не бе виждал такава.

Испания се класира за Мондиала след убедителни квалификации без загуба в група, в която бе и Франция.

В съставът са играчи като Икер Касияс, Серхио Рамос, Андрес Иниеста, Шави и Давид Силва. Всички предпоставки сочат към фаворизиране и защо не нова световна титла. И това под ръководството на Висенте Дел Боске, който знае как се вдигат купи.

От другата страна е Холандия с Луис ван Гаал, която също има много силни футболисти, но и проклятие на световните първенства. Това е най-силната нация, която никога не е печелила шампионата.

Шаби Алонсо даде аванс на Испания

Но мачът в Салвадор преобърна всички представи. Испания го започна по-силно и направи няколко бързи атаки. В 26-а минута италианският рефер Никола Рицоли отсъди дузпа, след като Стефан де Врай събори Диего Коста.

Шаби Алонсо откри резултата и всичко вървеше по мед и масло за Ла Роха. После Давид Силва изпусна сам срещу вратаря и това бе последният позитивен спомен на испанците от онзи мач.

В 44-а минута се случи нещо специално. Дейли Блинд пусна магичен пас по въздух към Робин ван Перси и с фантастичен плонж нападателят не остави шанс на Касияс. Не е случайно, че двамата холандци станаха съотборници в "Манчестър Юнайтед" за един сезон.

Ван Перси вкара най-красивия гол в мача

Второто полувреме бе едно от най-кошмарните в историята на испанския футбол. Контраатаките на "лалетата" бяха смъртоносни и шокираха бранителите, които само преди четири години станаха световни шампиони.

Първо Робен вкара, а после Ван Перси щеше да счупи гредата. След 65 минути виновникът за първия гол Де Врай направи 3:1.

После Касияс се отчете с потресаваща грешка за нов гол на Ван Перси, а в 81-а минута Робен направи за смях противниковата защита за 5:1.

Робен се подигра със защитата на Испания

Ревът на стадиона от холандските фенове бе в неизмерими децибели, а световният шампион - в абсолютен нокаут. Националният отбор за последно бе ял такъв бой през 1950-а, когато губи от Бразилия с 1:6.

И все пак надеждите за класиране напред оставаха, тъй като предстояха мачове с Чили и Австралия. Сърцатите чилийци обаче подчиниха световния шампион пред 75 хиляди души в Рио и това бе всичко.

Испания отпадна безславно и оттогава нещо се пречупи. В първите осем мача след Мондиала бяха записани четири загуби, една от които срещу Словакия. А преди първенството Испания имаше общо четири поражения в рамките на три години.

Касияс не можеше да повярва

После националният отбор бавно се възстанови благодарение на доминантния си клубен футбол, но се провали на Европейското първенство във Франция след загуба от Италия.

Сега Ла Роха има ново поколение, което има за цел да върне позабравената слава.