На церемонията по откриването на Олимпиадата в Пекин безспорно най-запомнящият се образ бе знаменосецът на Американска Самоа - Нейтън Крамптън, който въпреки ниските температури излезе в традиционно за страната си облекло и гол до кръста. Той бе единственият представител на страната си и е състезател в скелетона, като с представянето си бе обявен за достоен заместник на друг незабравим герой - Пита Тауфатофуа от Тонга.

38-годишният Пита бе знаменосец на своята страна както на откриването на лятната Олимпиада в Рио, така и на зимните Игри в Пьончан и на последната лятна Олимпиада в Токио - преди година. Макар вече да има своят заместник, много хора питаха - къде всъщност е Пита и защо отново не е част от откриващата церемония, този път в Пекин?

В отсъствието на Тауфатофуа, полинезийското островно кралство остана без участници на Игрите в китайската столица, а причината за отсъствието на Пита е повече от уважителна. 

38-годишният спортист, който се занимава с таекуондо, гребане и ски бягане, се превърна в сензация в Рио де Жанейро преди шест години, когато бе запомнен повече с гастрола си на парада на нациите, отколкото с това от чисто състезателна гледна точка. В Бразилия Пита отпадна още в първия кръг на турнира по таекуондо, отстъпвайки на представител на Иран.

Но целият свят вече говореше за него. Знаменосецът на Тонга.

Снимка: Getty Images

Провалът в никакъв случай не го сломи, а дори напротив - мотивира го да се пробва за още една Олимпиада. При това зимна! Категорично впечатляващо постижение за човек, който не е имал особено голям досег със сняг и зима. И който решава да се захване със ски бягане без да е виждал сняг в живота си! 

Все пак в Тонга температурите през февруари са около 30 градуса. И въпреки трудностите, Пита се научава как да кара ски. През 2017 година се класира на 153-а позиция на световното първенство във Финландия, а зад него остават трима други скиори. С огромно трудолюбие и упорство стига до Игрите в Пьончан, макар да има сериозни затруднения с подготовката, а и с финансирането. На самите Игри пак не е последен! Завършва като №114 от общо 119 участника в дисциплината 15 километра свободен стил. А освен това е знаменосец на Тонга и в Пьончан.

Изостава на 22 минути и 57 секунди от олимпийския шампион. И си поставя друга цел - да участва на три олимпиади в три различни спорта. Захваща се с гребане - спорт, който по собствените му думи е близък заради миналото на предците си, които са се придвижвали с лодки между островите. Не успява да се класира за Токио като гребец, но го прави като таекуондист.

Пак е гол до кръста на церемонията по откриването и пак отпада в първия кръг, този път от представител на Русия. 

Снимка: Getty Images

Къде обаче е Пита сега? И защо не е в Пекин? 

Защото е зает да спасява страната си след преживяното природно бедствие - цунами. 

“Хората свързват образа ми единствено с това как изглеждам, а не със здравата работа, която води до участието ми на Олимпиада. Просто виждат човек, гол до кръста и носещ флаг”, казва той в интервю преди време. И хората вероятно донякъде са прави, но същевременно зад този образ има друг, който е далеч по-достоен за уважение. 

Пита е посланик на УНИЦЕФ за тихоокеанския регион, използвайки популярността си за изцяло хуманитарни нужди. Освен това е отявлен активист за борбата с глобалното затопляне, което заплашва всички острови на Тонга.

“Когато бях дете, имахме големи бури на всеки 6 до 10 години. Сега те ни застигат по 1-2 пъти на година. Искам да говоря за предизвикателствата, пред който сме изправени. И да вдъхновя хората да направят истинска промяна”, коментира Пита.

А тази година нов проблем връхлетя Тонга. На 15 януари цунами връхлетя южната част на Тихия океан, след като подводен вулкан изригна. Големи вълни удариха брега със страшна сила, за щастие жертви нямаше, но стотина сгради бяха унищожени, цели села бяха заличени, а много хора загубиха цялото си имущество. Освен това огромен слой пепел покрил цялото кралство… Много хора имаха проблеми с храната и водата, като някои дори пиеха дъждовна вода…

Хуманитарната помощ действително бе полезна, но чужденците, които се отзоваха на проблемната ситуация, докараха ново главоболие - COVID-19. След няколко случая, цялата страна бе затворена.

До цунамито Пита все още не се бе класирал за Олимпиадата, а след случката постави страната си на първо място. Още докато бе на тренировъчен лагер в Австралия, той откри сметка за дарения и набра близо $600 000 скоропостижно. Към момента сумата е над $800 000, а той наблюдава разпределението на средствата, преговаря с доставчиците на храна и всичко необходимо, контролира доставките…

И така - Пита не е на Олимпиадата в Пекин, защото е зает с много по-важни неща.

Но пък си постави ново предизвикателство. Да участва в Париж през 2024 година, когато ще бъде на 40-годишна възраст.

А точно този човек вече е доказал, че може да изпълнява целите си.