Моделът Пекин 2022: Великата китайска революция в зимните спортове
Страната си постави цел преди почти 7 години. И я изпълни
На 15 юли 2015 г. Китай спечели домакинството на зимната Олимпиада в Пекин. Събитието започва следващата седмица, почти 7 години след онази вечер в Куала Лумпур, когато азиатският гигант бе избран пред Алмати (Казахстан) с 4 гласа.
И се случи нещо знаменателно за олимпийската история изобщо - за първи път град ще може да се гордее, че е приемал и летни, и зимни игри. Нещо повече - Пекин го направи в отрязък от само 14 години.
Още в края на същото лято - на 2015-а, правителството в Китай поиска проект. Модел, по който тези игри не просто да са добре организирани, а да са успех за страната и обществото.
Ето как бе разгърнат той:
Целта бе преди края на 2021-ва в страната да бъдат регистрирани 300 милиона души, които активно да се занимават, да са свързани или поне да са регистрирали интерес към зимните спортове. А цялата индустрия на тези дисциплини в страната - професионални, аматьорски занимания, инфраструктура и т.н., трябваше да гони салдо от 50 милиарда долара преди старта на игрите.
Тук внасяме уточнение. При целия успех на Китай на летните Олимпиади в последните 40 години, на зимните игри нещата са различни. Страната нямаше дори един медал до Албервил 1992, когато се върна с три сребърни отличия. Първото злато дойде чак през новия век, в Солт Лейк Сити през 2002 г. И днес статистика е - 62 медала общо, 13 златни, 28 сребърни и 21 бронзови.
И още един детайл, който да даде по-ясна картина - 10 от 13-те златни медала на китайските атлети от зимни игри дойдоха в шорттрека. Един е от бързото пързаляне с кънки, един от дует във фигурното пързаляне и един от фрийстайл ските (2006 г.).
Доклад на 20 януари тази година обаче показа, че проектът е не просто изпълнен дотук. Той е преизпълнил целите си. 346 милиона регистрирани китайци спортуват активно в зимните игри - много малка част от тях го правят професионално, разбира се, но числото пак е изумително.
Същият доклад, изготвен с помощта и на британски, и на американски икономически компании за прогнози, сочи: "Индустрията на зимните спортове в Китай" ще има стойност около 158 милиарда долара през 2025-а. Това е три пъти над очакваното.
Зимните центрове за спорт в страната са вече малко над 700. През 2015-а са били малко под 300. Регистрирани са 654 ледени пързалки в страната, което е с 41 процента над това, с което тя е разполагала към 2015-а. Тоест - местата за подготовка на следващите шампиони в шорттрек, бързо и фигурно пързаляне, почти са се удвоили.
Разбира се, искат се и резултати. Но докладът уточнява - и това е доста любипитен детайл - че се скъсва с досегашният слоган "Победа на всяка цена". Няма драми и трагедии, няма подготовка на свръхмотивирани суператлети за едни игри - отива, взима злато и изчезва от спортната карта. Както се случваше около лятната Олимпиада Пекин 2008.
Сега китайците искат устойчив модел. Но също така искат и успехи.
За целта идват страшно много треньори от чужбина. Когато през 2017 г. бе нает американеца Джеф Пейн, за да тренира отбора по спускане с шейнички, на него му бе казано: "Трябва да сме сред първите. Не казваме, че трябва да оберем всички златни медали, но искаме медали."
Според прогнозите, Китай ще вземе между 13 и 15 златни отличия, което ще е рекорд за страната на Зимни игри. Лицето на проявата в домашната Олимпиада е Ейлин Фен Гу - състезателка във фрийстайл ските, която е актуална световна шампионка в халфпайпа и слоупстайла.
Само на 18 години е, родена в Сан Франциско в семейство на американец и китайка. Избра да се състезава за азиатския гигант и сега от нея се чакат 2 златни медала.
Изобщо - при такъв бум в зимните спортове и интереса към тях в страната, очакванията към китайците са огромни.
Освен вероятно към отбора по хокей на лед.
И там бе направено немалко - общо 6 специалисти от САЩ и Канада работят по първия състав и работата с подрастващи. За да придобият опит, дузина от най-силните национали на Китай играят в отбора Кунлун Ред Стар, който е регистриран и се състезава от 2 сезона в Континенталната хокейна лига. Така се обиграват китайците.
А до тях ще застанат и няколко "наемници", избрали да представляват тази страна - например Джейк Челиос, син на Крис Челиос, легендарния канадски бранител от миналото. Въпреки това от този отбор не се очаква нищо, освен да пада с по-малки резултати. Та спортът хокей на лед е абсолютно прохождащ и без никакви традиции в Китай. А в групата са още Германия, САЩ и Канада... Тук медал няма да има, но не бива да се стига до срамни статистики.
С всякакви средства, с много големи инвестиции и с ясна стратегия и цели, китайската революция в зимните спортове няма да спре в Пекин 2022. Просто сега светът ще разбере за нея.