Той трябваше да е един от най-добрите футболисти в света. Но вероятно дори не сте чували за него.

В наши дни всичко е на един клик разстояние и в рамките на секунди вече гледате видеоклип на 15-годишен играч, на когото предричат бляскаво бъдеще. Живеем в епохата на информацията, а Харуна Бабангида бе феномен във време, в което не бе толкова лесно да намериш това, което искаш.

Трансфери в Аякс и Барселона още преди да навърши пълнолетие. Спряган е за следващата голяма звезда на каталунците. Във великата школа Ла Масия играе заедно с Андрес Иниеста, Виктор Валдес, Карлес Пуйол, Пепе Рейна и Микел Артета.

С двама по-големи братя, които са професионални футболисти, не е особено трудно да си представиш собственото си бъдеще на различно поприще. Харуна е брат на Тиджани и Ибрахим - и двамата преминали през Холандия, съответно в Аякс и Волендам, като Тиджани има и близо 40 мача за националния отбор на Нигерия и участие на Мондиал 1998.

Харуна Бабангида пристига в Аякс на едва 13-годишна възраст през 1995-а, а малко по-късно преминава в Барелона - вече на 15

"В общежитията ни в Барселона имахме много играчи, които след това направиха впечатляваща кариера. Но винаги първо се сещам за един - Харуна Бабангида. На 15 той беше най-добрият в света. Не мога да намеря думи, с които да опиша колко талантлив беше всъщност. Трябваше да е звезда, но в крайна сметка игра в Гърция, Кипър и Русия", спомня си един от съотборниците му в юношеския футбол и настоящ треньор на Арсенал - Микел Артета.

Висок едва 166 сантиметра, но бърз като светкавица и с толкова добър дрибъл че топката все едно е залепена за краката му. Притежава завиден поглед над играта, както и онзи усет кога точно да даде последния пас. Ако ви напомня на някой сегашен играч на Барселона - приликите с действителни лица са напълно случайни...

Embed from Getty Images

Стилът му на игра? Подавате му топката и тогава мачът наистина започва.

"Знам защо Артета е казал нещо такова. Ако други играчи от онези времена бъдат интервюирани, те биха казали същото. На 100%. Знам го, защото са ми го казвали лично. Искаха да знаят защо така и не получих шанс", връща се повече от 20 години назад във врмето Бабангида.

"Казваха ми, че трябва да играя, защото в първия отбор има играчи, които са по-слаби и от левия ми крак. А аз играех предимно с десен крак", добавя нигериецът.

През 1998 г. се превръща във вторият най-млад дебютант в почти стогодишната тогава история на Барселона. Записва първите си минути на 15. В контрола. Това е първият му и последен мач за представителния тим на испанския гранд.

Тийнейджърът влиза 10 минути преди края във въпросната предсезонна контрола. Без да е загрявал. Просто се появява и вкарва победния гол за Барселона. Медиите са в екстаз - дали това хлапе от Нигерия няма да стъжни живота на Луиш Фиго? Нищо подобно. И до днес твърди, че така и не е получил истински шанс.

Може би причината е треньорът? Луис ван Гаал.

Embed from Getty Images

"Ван Гаал вярва в младите, но също така е много корав и стриктен. Дисциплината е всичко за него. Иска да контролира всичко. Беше запомнил как звънят телефоните на всеки един от играчите. И ако моят звъннеше - просто полудяваше", обяснява Бабангида.

Харуна продължава да играе в Барселона, но само за дублиращия тим. За шест години в "Б" отбора записва 110 мача и 42 гола, като на два пъти е даван под наем във втора дивизия. През 2004 си тръгва завинаги от каталунската столица и отива в... Украйна.

"Имах оферти от Франция, но не се разбирах с тогавашния ми агент и отидох в Украйна", обяснява Бабангида преминаването си в Металург (Донецк).

Задържа се там една година, след което Ривалдо му помага да изкара проби в Олимпиакос. Двамата се познават от Барса, а легендата по онова време е част от гръцкия тим. Харуна впечатлява, след като вкарва три гола в два мача на предсезонен турнир. Но и там потенциалът му остава неразкрит. Все пак записва 30-ина мача за два сезона и става два пъти шампион на Гърция. Има трофеи и в неговата витрина.

Embed from Getty Images

Преминава в Кипър. Аполон (Лимасол) е единственото място, освен Барселона Б, където изиграва повече от 50 мача. Следва неуспешен период в Майнц, белязан от неявяването му за мач на резервите. Според него са променили мястото, но никой не му е казал... Странно обяснение за германци, а и не трогва никого. По това време вече е на 28, а гениалността му изглежда е останала някъде в последните години на ХХ век...

И този престой е неуспешен. Тръгва си след общо три мача, а вратата към големия футбол сякаш окончателно е затворена. И заключена. Краткотрайни гастроли във Витес в Холандия, австрийския Капфенбергер и малтийския Моста предзнаменуват края на кариерата му, която дори не се доближава до очакванията. Дори не тръгва в посока на предсказваното величие.

Дузина отбори, почти десет различни първенства и един-едничък мач за националния отбор на Нигерия.

Embed from Getty Images

Харуна Бабангида така и не се превърна в една от най-ярките звезди в световния футбол. Признава, че може би сам е виновен за падението си. Но и до днес иска да разбере защо така и не е получил истински шанс в Барселона.

"Просто e нужнo някой да вярва в теб и да те подкрепя", обобщава Харуна.

Името му означава "планина".

Връх, който самият той не успя да покори и завинаги остана в подножието на световния футболен елит.