Ако запитате фенове на английския футбол, какво мислят за лондонския Тотнъм, мнозина ще го посочат за отбор-загубеняк.

"Шпорите" станаха синоним на неуспехи в последните години, като от 2008 търсят какъвто и да е трофей във витрината си, но без успех.

Въпреки това Тотнъм е един от най-разпознаваемите клубове в Англия и традиционен участник в европейските клубни турнири. До голяма степен за това има заслуга собственикът Даниел Леви, който днес навършва 60-годишна възраст.

Обичан от някои фенове и мразен от други, Леви превърна Тотнъм в машина за пари и клуб, който има достойнствата да се бори с голямата четворка на Англия, която в последните две десетилетия се превърна в петица благодарение на Манчестър Сити.

През 2019-а Тотнъм стигна първия си финал в Шампионска лига, въпреки че никой не ги вкарваше в сметките. Това беше резултат от дългогодишен прогрес, но за съжаление на феновете Ливърпул триумфира в мача за титлата на "Уанда Метрополитано" в Мадрид.

Снимка: Getty Images

Леви, който е роден в Есекс през 1962-а, е противоречива личност от еврейски произход, но и дългогодишен фен на Тотнъм. През 1985-а той завършва Икономика в университета в Кембридж, a връзката му с "шпорите" идва по-късно.

През 2000 година придобива дял от отбора благодарение на оферта от фирмата ENIC Group, където е управител в продължение на пет години. През декември 2000 година въпросната фирма купува 29,9% от акциите от тогавашния собственик Алан Шугър и Леви се присъединява към борда на Тотнъм като неизпълнителен директор.

По това време Дейвид Бъчлър е вицепрезидент на "шпорите" и изготвя стратегиите, но през октомври двамата с Леви разменят ролите си. С времето ENIC придоби 85,6% от акциите на Тотнъм и така ролята на днешния рожденик става много по-важна.

Снимка: Getty images/Gulliver photos

Леви направи истинска революция в клуба, като кулминацията бе изграждането на новия "Тотнъм Хотспър Стейдиъм", който беше планиран в продължение на десетилетия и струва общо 1 милиард британски лири.

Що се отнася до представянето на терена обаче, единственият трофей под ръководството на Леви е спечелената Купа на Лигата през 2008 година. Тогава част от отбора на "шпорите" е закупеният от Байер (Леверкузен) Димитър Бербатов за 15,7 милиона евро.

От 2011-а до 2020-а Тотнъм нито веднъж не завърши под шестата в позиция в класирането - серия, която беше прекъсната през миналия сезон със седмото място. Отборът игра общо пет пъти в групите на Шампионска лига, като веднъж достигна четвъртфинал и веднъж финал.

Снимка: Getty Images

Леви обаче често бива критикуван, че не инвестира достатъчно в нови играчи, въпреки че печели не малко от продажбата на такива. Пример за това е Бербатов, който през 2008 беше продаден за рекордните 38 милиона евро.

Българският нападател е само капка в морето. През годините "шпорите" продадоха Гарет Бейл за 90 милиона паунда, Кайл Уокър (47 млн.), Лука Модрич (31,5 млн.), Майкъл Карик (24,4 млн.) и Кристиан Ериксен (24,3 млн.)

Тотнъм направи и някои скъпи входящи трансфери в ерата на Леви - Тангуй Ндомбеле (54 млн. паунда), Давидсон Санчес (37,8 млн.), Муса Сисоко (31,5 млн.), Джовани Ло Селсо (28,8 млн.) и т.н.

Леви има и интересна история с мениджърите, които наема. Първият, на който се спря през 2021-а, беше Глен Ходъл. Той беше уволнен през 2003-а и последва престой на Жак Сантини и Мартин Йол. Нидерландецът успя да качи "шпорите" в средата на класиране и именно под негово ръководство Бербатов разгърна потенциала си в тандем в атака с ирландеца Роби Кийн. Хуанде Рамос бе човекът, под чието ръководство Тотнъм спечели последния си трофей.

През сезон 2009/10 Хари Реднап класира отбора в топ 4 и донесе историческо първо участие в Шампионска лига, където загуби от Реал Мадрид в елиминациите.

Последваха бледи периоди на Андре Вияш-Бояш и Тим Шърууд преди през 2014-а Леви да избере мениджъра на Саутхемптън Маурисио Почетино. Именно аржентинецът превърна отбора в много неприятен съперник, вкарвайки в първия отбор играчи от академията и най-вече Хари Кейн.

Снимка: АР/БТА

Идването на огромно име в треньорската професия като Жозе Моуриньо през 2019-а доказа, че Тотнъм вече е на съвсем друго ниво от това, което беше преди идването на Леви. И въпреки 17-те неуспешни месеца на португалеца, лондонският клуб вече може да си позволи да "атакува" треньорските светила. Пример за това е и настоящият мениджър Антонио Конте - шампион във Висшата лига с Челси и в Серия "А" с Интер и Ювентус.

Леви е известен и с това, че държи таван на заплатите, който е много по-нисък от тези на другите отбори в топ 6. Той посочва техните разходи като "неустойчиви" и държи принципна позиция по въпроса. През сезон 2017/18 Тотнъм генерира приход от 113 милиона паунда, което беше световен рекорд за футболен клуб.

Едно просто доказателство за влиянието му - през 2000 г. при закупването му, клубът беше оценен на 80 милиона паунда, а сега цената му е между 1,3 и 1,8 милиарда. Да, футболните времена са съвсем различни, но и при тези обстоятелства разликата изглежда внушителна.

Снимка: Getty Images

На Леви му се носи слава и за трудните преговори, когато става дума за трансфер на играчи. Не кой да е, а сър Алекс Фъргюсън посочи, че преговорите с Леви за Бербатов са били "по-болезнени от смяната на бедрената му става". Подобен бе случаят и с трансфера на Гарет Бейл, при който собственикът на Тотнъм "издои" Реал Мадрид с първа сделка във футбола за над 100 милиона евро.

Друга запазена марка на родения в Англия евреин са трансферите в последния ден на прозореца. Освен драматичната сделка с Бербатов, имаше такива с Рафаел ван дер Ваарт и вратаря Юго Лорис. Той обича да привлича млади играчи, които може да продаде за двойно или дори тройно по-големи суми.

60-годишният Леви е женен за бившия модел Трейси Диксън и двамата имат четири деца. юбилярят със сигурност е един от най-популярните футболни собственици, но бъдещето ще покаже дали е и от най-успешните.