"Честно казано, бях изненадан - тя е невероятна, приятелски настроена и убийствено точна в подбора на думи. Но едновременно с това - тих убиец. Кара те да чувстваш, че сякаш печелиш спора, но в същото време изцежда кръвта ти, без да разбереш".

С тези думи описват Желязната лейди на Челси нейни колеги във Висшата лига, които са имали (не)удоволствието да водят преговори с нея. Тя се казва Марина Грановская. И ако името й ви е малко познато, причината е, защото тя сама е решила да бъде така.

Грановская никога не е искала публичност. Живее в Лондон от толкова дълго време и за нея казват, че едва ли има следи от руския й акцент, макар че е трудно да се каже със сигурност, защото през цялото време, откакто работи на "Стамфорд Бридж", тя не е дала нито едно интервю.

Грановская е привлечена в клуба от Роман Абрамович като един от най-доверените му хора, защото спазва политиката на омерта.

Колкото и обаче фигурата й да е мистериозна, едно е сигурно - Марина Грановская си е изградила страхотна репутация в цялата футболна индустрия и ако тя напусне Челси заедно със собственика, изключително трудно може да бъде заменена.

Рускинята дърпа конците в клуба от почти десетилетие тихо и без излишен шум. А един от много малкото пъти, в който (макар и за миг) се появи под светлината на прожекторите, беше през декември 2021-ва, когато бе отличена с наградата за най-добър клубен директор в европейския футбол от италианското издание "Tuttosport".

Още с идването си в клуба, Грановская бързо се научава, че за да си успешен в работата си, трябва да я държиш далеч от хорските очи. Тя не обича да бъде снимана, дори от екипа на Челси.

И да работи в сянка доскоро не бе проблем, въпреки че в последния месец й се наложи да повдигне поне малко завесата. Просто защото след санкциите в Англия срещу Абрамович, именно Грановская бе тази, посочена от олигарха за новия силен човек в клуба, докато тече процедура по продажба.

Като стана дума за сделка за клуба - дамата действа с железен юмрук в кадифена ръкавица по време на преговорите с четиримата мераклии да сложат ръка на Челси. И е повече от сигурно, че тя ще защити максимално добре както интереса на Абрамович, така и на всички в Челси.

Големият въпрос, който тегне над клуба, е дали Грановская ще запази поста си и при новата власт. Всички са категорични, че шансовете за това са минимални, защото тя би счела подобен ход като предателство към Абрамович.

А един от маститите футболни агенти в Англия - Джон Смит, знае от първо лице колко верни на олигарха са хората от обкръжението му. Смит представлява италианеца Клаудио Раниери при преговорите с Челси за плащане на неустойка при уволнението на спеца.

След двудневни пазарлъци страните се приближават, но все още спорят за едни 250 000 паунда. Смит звъни на един от директорите в Челси Юджийн Таненбаум и в опит да се пошегува подмята, че тази сума е незначителна за Абрамович и е "няколко резервоара бензин за яхтата му".

Таненбаум е от близкото обкръжение на Роман и преди това е бил ръководител на корпоративните финанси в "Сибнефт" - петролната компания, която направи Абрамович един от най-богатите хора в света, а в деня на руската агресия в Украйна получава контролния пакет акции върху една от компаниите му в Англия.

Когато директорът чува репликата за яхтата на шефа, полудява.

"Побесня, започна да крещи като луд - пише Смит в книгата си "Сделката: в света на един супер агент" за онзи ден през 2004 г. - Не знам защо. Вероятно защото беше истина. Беше само шега от моя страна, но той ме накара да се извиня хиляди пъти".

В крайна сметка, въпреки че въпросната сума е нищо за клубния бюджет, Таненбаум отказва да я изплати на Раниери именно заради това, че всички директори в Челси са верни до смърт на своя шеф.

Грановская, която "Таймс" нарече Най-влиятелната жена в световния футбол, не е изключение.

Снимка: Getty Images

Връзката ѝ с Абрамович датира от времето, когато завършва Московския държавен университет и става една от личните му асистентки в "Сибнефт". Малко преди олигархът да започне експанзията си в Англия, Марина е първата, която трасира пътя му.

Тя резервира за Абрамович ресторанти, движи графика му, присъства на преговорите за Челси, а понякога дори пазарува от името на шефа, ако трябваше да купи подарък за рождения ден на някого.

От тогава до сега обаче Грановская е успяла безкомпромисно да извърви пътя от лична асистентка до истинска акула в света на футбола.

"Сега Марина получава награди за номер 1 в своята сфера, но нещата далеч не бяха такива, когато тя започна да се занимава с футболни дела - разказва за нея Леонид Слуцкий, старши треньор на Рубин (Казан). - Нямаше и идея за футбола, дори не знаеше колко играчи са на терена по време на мач. И е изумително как тя успя да влезе в тотално непозната за нея сфера и да постигне този безспорен успех".

Каква е тайната ли? Тези, които са си имали "вземане-даване" с нея по време на сделки, я описват като изключителен психолог. Умее да накара другата страна да направи немислими отстъпки. Агентите на футболните звезди я описват като очарователен, задълбочен, прям и винаги хладнокръвен бизнес партньор.

"Тя е човек, на когото можеш да се довериш, а доверие е последното нещо, което трябва да имаш във футболния свят", разказва за нея бившият селекционен директор на "Арсенал" Дик Лоу.

По думите му, най-яркият пример за това са действията на Грановская при преминаването на Петър Чех от Челси в Арсенал. Вратарят имаше споразумение с Челси, което му позволяваше да напусне "Стамфорд Бридж", стига клубът да получи възнаграждение в размер на 10 млн. паунда.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Когато обаче Арсенал излезе с парите, много наблюдатели предположиха, че Челси ще трябва да добави условието, че купувачът не може да бъде пряк съперник, особено друг клуб от Лондон. Вместо това Грановская удържа на думата си и позволи трансферът да се осъществи.

Причината - Чех, който сега е технически директор в Челси, игра 11 сезона за "сините". Тя искаше да бъде коректна и лоялна заради приноса му и това помогна за оформянето на собствената ѝ репутация в жестокия футболен бизнес.

"Грановская е човек, който винаги държи на думата си и не отстъпва от позициите си - разказва още Дик Лоу. - Никога не блъфира и не говори празни приказки. След като веднъж сте си стиснали ръцете за условията, тя ги спазва. Думата й е закон. Истински професионалист".

Възходът на Грановская до футболните управленчески върхове се случва и без традиционния в подобни случаи сексизъм. Нито един човек не си позволява да я пренебрегне заради факта, че е жена в мъжкия свят на футбола. Защото с действията си е изградила желязна репутация и няма да чуете лоша дума за нея в бранша.

Моментът, в който Грановская се превръща в легенда за Челси, е казусът с Дидие Дрогба през 2009 г. Тогава нападателят изпада в немилост след смяната на Сколари с Гуус Хидинк на мениджърския пост и е сложен в списъка за гонене.

Всички директори в клуба са не мнение, че Дрогба трябва да си стегне багажа час по-скоро. Всички без един. Именно Грановская е човекът, който заема непопулярна позиция пред Абрамович и успява да го убеди да предложи нов договор на африканския голаджия. Застъпва се и не сбърква.

Защото Дрогба подписа нов тригодишен договор, помогна на Челси да спечели дубъл във Висшата лига и Купата на Англия и вкара решителната дузпа във финала на Шампионската лига срещу Байерн (Мюнхен).

И така изстреля Грановская в недостижима орбита за всички в клуба.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Също тя успява да убеди Реал (Мадрид) да плати 89 млн. паунда за Еден Азар, на когото оставаха само 12 месеца от договора в Челси. И пак тя праща Оскар в Шанхай срещу колосалните за футболист от неговия ранг 60 милиона паунда.

Най-големият успех на Грановская в Челси обаче е, че тя никога не позволи клубът да бъде изнудван заради това, че собственикът е мултимилиардер.

Athletic разказват, че когато Челси има интерес към даден играч, Марина просто вдига телефона и пита "Колко?". И ако от другата страна клубът или футболистът започват да алчнеят, тя приключва разговорите веднъж завинаги.

Именно по този параграф с преминаване в Челси се разминават Алексис Санчес, Алекс Сандро, Пиер-Емерик Обамеянг, Жюл Кунде и други сребролюбци.

За почти десетилетие в клуба, Грановская е подписала стотици трансфери, но в нито един случай клубът не е платил повече, отколкото трябва. Въпреки че собственикът Абрамович е неприлично богат.

В наши дни хиляди фенове на Челси я обожават дотолкова, че са си сложили нейна снимка в собствените им профили в социалните мрежи.

На този фон - актуалният въпрос за 47-годишната Грановская е "А сега накъде?".

Бъдещето й във футбола изглежда неясно и тепърва ще видим дали най-влиятелната дама ще остане в този бранш. Но единственото сигурно е, че тя до последно ще бъде твърда като бетон и накрая пак ще спечели. Така, както го прави вече 10 години на "Стамфорд Бридж".

Снимка: Официален сайт