Хиляди излязоха по улиците на град Лоурънс в Канзас, за да отпразнуват великолепната победа на отбора на местния Канзас Юнивърсити срещу Северна Каролина със 72:69 на финала на колежанското баскетболно първенство в Щатите.

Големият мач в Ню Орлиънс изглеждаше решен в полза на съперника, който водеше с 16 точки в края на първото полувреме и с 15 на почивката.

Но след нея Канзас се вдигна и постигна обрат, какъвто не е правен никога на финал на шампионата в NCAA. Досега най-голямото наваксано изоставане в мач за титлата бе от 15 точки.

3.4 секунди преди края Калеб Лов от Северна Каролина стреля шут на отчаянието при три точки разлика за Канзас, не успя, а това бе сигнал по улиците на Лоурънс - града в щата, където е университетът, да се напълнят с хора.

Празненствата продължиха цяла нощ, а треньорът Бил Селф нарече случилото се "чудо".

Тимът му бе аутсайдер и преди финала, а след изоставането от първото полувреме, победата изглеждаше твърде далечна.

Селф извежда Канзас до втора титла на NCAA след 2008 г. Наставникът вече 19 сезона ръководи отбора, в последните десет години пет пъти го вкара в осмицата на най-добрите и три пъти - във файнъл фор.

Това е общо четвърти трофей на Университета в историята, което значи, че половината са спечелени с този треньор.

Северна Каролина остава с 13 трофея при мъжете, а този отбор се считаше за голям фаворит да е шампион.