Цветан е роден в Казанлък, но тренира при Живко Жеков в шахматен клуб "Бургас".

Преди година момчето стана европейски шампион за ученици до 8-годишна възраст. Резултатът му го класира в Топ 7 в световната ранглиста за неговата възрастова категория.

На първенството в Гърция от 7 до 14 май в 9-те си партии Цветан постигна забележителния резултат от 8,5 точки (от 9 възможни) след 8 победи и едно реми с румънеца Михнеа-Йонут Огнеан, който остана с актив от 7,5 точки, съобщи Kazanlak.com.
Трети в първенството е Барис Озенир от Турция със 7 точки. В последната партия българчето надделя над Озенир.

Във възрастовата група на Цветан се включиха 80 момчета, като в предварителното подреждане според шахматния рейтинг той бе трети.

Третокласникът е и трикратен шампион на България по класически шахмат, ускорен и блиц в две поредни години - 2011 и 2012 г., многократен победител във верига турнири „Купа България”. Вече е и Фидемайстор.

Миналия септември момчето победи тогавашния премиер Бойко Борисов за 7 минути.