Русия победи Беларус с 2:1 (0:0, 2:0, 0:1) в последна среща от група В на световното първенство по хокей на лед за мъже и остана единствен непобеден отбор в предварителните групи. С този успех руснаците завършиха с 21 точки, изпреварвайки САЩ с 14. Домакините от Беларус останаха трети с 12. В рамките на три минути във втората част на мача Русия нанесе своя удар след нулева първа третина. Сергей Плотников откри резултата, а Вадим Шипачьов удвои в 36-ата минута. В 46-ата минута Владимир Денисов върна едно попадение за Беларус. Първи мач за Русия на това световно първенство изигра нападателят на Питсбърг Пингуинс Евгений Малкин, който пристигна в лагера на тима в понеделник. След края на срещата той сам си призна, че първият му мач е бил доста труден. “Честно казано, беше ми тежко, особено в първия период. Беларус е здрав отбор, не се плаши от единоборствата. Но въпреки това, създадохме повече голови положения от тях, които за съжаление пропуснахме“, заяви Малкин след края на срещата. В мач от група А Чехия се наложи над Франция с 5:4 след продължения (1:3, 3:0, 0:1, 1:0). Чехите завършиха 3-и в групата с 12 точки, на 6 от първите два отбора Канада и Чехия. Франция също отива напред с тази точка, която взе като четвърти отбор. Неостаряващият Яромир Ягър вкара едно попадение и подаде за още две, а другите голове за чехите нанизаха Владимир соботка, Иржи Секач, Мартин Затевич и Ян Коварж. За Франция точни бяха Жюлиен Дераозе на два пъти, Лоран Мание и Антоан Русел по веднъж. Отново на вратата беше ветеранът Кристобал Юе, който обаче не беше убедителен. Последните мачове в групите оформиха и четвъртфиналните двойки, които стартират на 22 май. Чехите ще играят със САЩ, а Франция излиза срещу Русия. Група А: Норвегия - Канада 2:3 (1:0,1:2,0:1) Дания - Словакия 3:4 (0:1,1:0,2:3) Чехия - Франция 5:4 след продължение (1:3, 3:0, 0:1, 1:0) Класиране: 1. Kaнада 7 6 1 28:13 18 2. Швеция 7 6 1 21:10 18 3. Чехия 7 4 3 20:18 12 4.