Отборите на Русия и Канада са първите полуфиналисти на световното първенство по хокей на лед за мъже, което се провежда в Словакия.

В класически сблъсък Русия надигра тима на САЩ с 4:3 (2:0, 0:1, 2:2) и ще очаква победителя от мача между Чехия и Германия в спора за място на финала.

Руснаците откриха резултата в срещата след само 67 секунди игра чрез Никита Гусев, а в 16-ата минута Михаил Сергачов покачи на 2:0.

Американците отговориха в началото на втората третина чрез Брейди Скей, който прониза Александър Василевски за 1:2. Голът върна интригата в мача и двамата вратари - Василевски и Кори Шнайдер, трябваше да правят серия от ефектни спасявания.

Нападението успя да вземе превес чак в началото на последната третина, когато Кирил Капризов реализира за 3:1. Ноа Ханифин върна един гол за американския отбор в шестата минута на периода, но секунди по-късно руснаците възстановиха преднината си чрез Михаил Григоренко, който бе точен за 4:2.

Нападателят на Чикаго Алекс ДеБринкат вкара за 3:4 в 18-ата минута на периода и даде последни надежди на съотборниците си, но малкото оставащо време не позволи на янките да изравнят.

Много по-драматично за полуфиналите се класира отборът на Канада, който спечели с 3:2 (0:1, 1:1, 1:0, 1:0) след продължение срещу Швейцария. "Кленовите листа" докараха срещата до допълнителен период с гол на Деймън Севърсън 0.3 секунди преди края на редовното време. В добавения период Марк Стоун вкара победното попадение след 5:07 минути игра.

Финалистът от шампионата преди година Швейцария на два пъти повеждаше в резултата и бе много близо до място на полуфиналите. Първо Свен Андриджето изведе "кръстоносците" напред в резултата при числено превъзходство в края на първата третина, но във втората Канада изравни чрез Марк Стоун.

Три секунди преди втората почивка в мача Нико Хишир отбеляза отново при числен аванс, за да поведе Канада с 2:1.

В третия период играта се пренесе пред вратата на европейския тим, който смело бранеше аванса си, докато не се стигна до удара на Севърсън от средна дистанция, който изпрати мача в продължение.

В полуфиналите Канада ще игра с победителя от скандинавското дерби между Финландия и Швеция.