Гран При на Унгария ни предложи едно от най-интересните и драматчини състезания във Формула 1 за последните няколко години, а сезон 2021 вече има нов водач в генералното класиране.

Акцентът обаче трябва да е първата победа в кариерата на Естебан Окон от отбора на "Алпин Рено".

24-годишният френски пилот се възползва от едно изключитлено лудо състезание и за първи път се качи на най-високото стъпало на почетната стълбичка, като също така донесе първа победа на "Рено" от 2008-а насам.

Тогава два поредни успеха за френския клуб постигна Фернандо Алонсо, а днес испанският ветеран също бе с основна заслуга за тази победа, защото в продължение на 10 обиколки геройски парираше атаките на Люис Хамилтън. Без неговите десйтвия, може би по всяка вероятност щеше да видим британеца отново с победа.

Второто място също бе сензационно. Завоюва го четирикратният световен шампион Себастиан Фетел, който управлява болида на "Астън Мартин".

Третото място на подиума остана за Люис Хамилтън, който със спечелените 15 точки, задмина в генералното големия си съперник Макс Верстапен, който остана едва десети и разликата помежду им вече е 6 точки в полза на британеца.

А от първата до последната обиколка в Унгария бе истинска лудница.  Всичко започна при обилен дъжд, а още на първия завой Валтери Ботас реши да играе нещо като боулинг, като в ролята на топка той разбута петима свои съперници сякаш са кегли.

Снимка: Getty images

Много тежък инцидент, при който от състезанието изхвърча самият Ботас, Серхио Перес от "Ред Бул", Шарл Леклер от "Ферари", Ланс Строл от "Астън Мартин" и Ландо Норис от "Макларън". При сблъсъка пострада и Макс Верстапен, който все пак успя да продължи състезането, но шансовете му за силно представяне бяха обречени.

Естествено, че веднага се появиха конспиративни теории за действията на Ботас, особено след драмите на "Силвърстоун" в предишното състезание. Разбира се, нелепо е да мислим, че някой би предизвикал сблъсък с пет болида, за да помогне на Люис Хамилтън.

След този инцидент състезанието бе рестартирано, раждайки един от най-странните и комични моменти в историята на Формула 1.

Дъждът спря и останалите 13 болида отидоха да сменят гумите в бокса, а сам Люис Хамилтън застана на стартовата решетка и поднови състезанието абсолютно сам.

Голяма грешка на "Мерцедес", защото той влезе в бокса след първата обиколка и изведнъж се озова на последната 14-а позиция.

Но Хамилтън е седемкратен шампион и никога не трябва да бъде отписван, защото постепенно започна да печели позиция след позиция, а при третото си спиране в бокса, дошло 20 обиколки преди края, прогнозите бяха, че британецът ще успее да спечели състезанието с темпото си.

Но тогава на сцената излезе "старото куче" Фернандо Алонсо, който освен, че има стари сметки за уреждане с Хамилтън, трябваше да брани и лидерската позиция на своя съотборник Окон.

Алонсо бе четвърти, Хамилтън пети, а предвид разликата в болидите и гумите в полза на британеца, изглеждаше, че е въпрос на 1-2 завоя да видим изпреварване.

Испанският ветеран Алонсо обаче показа, защото е такава легенда на този спорт, защото в продължение на 10 обиколки успяваше да удържи Хамилтън с невероятната си защита, дори на моменти отчайваше британецът. "Не зле за един старец", бе коментарът самият Алонсо малко след края на състезанието.

Все пак грешка на испанеца пет обиколки преди края изкара Хамилтън четвърти, той набързо стана и трети, а в крайна сметка завърши на секунда зад втория Фетел и две зад победителят Окон.

Очевидно, че ако не бяха действията на Алонсо, Хамилтън с лекота щеше да се пребори за победата.

Все пак за него по-важното е, че вече е лидер в генералното класиране.

След удара Макс бе сред най-бавните на пистата, като с десетото си място успя да вземе поне утешителна точка.