Водачът в световната ранглиста Федерер загуби от поставения под номер 6 Томаш Бердих (Чехия) с 6:7(1), 4:6, 6:3, 3:6 и не успя да стигне до полуфиналите в Ню Йорк за първи път от 2003 година.

Федерер допусна 40 непредизвикани грешки срещу 21 на съперника си и това се оказа решаващо. Бердих също така сервираше по-добре. Той наниза 14 аса и спечели 80 процента от точките при първото си подаване.

Швейцарецът започна отлично мача с пробив още в първия гейм, но Бердих изравни за 3:3, след което спечели тайбрека убедително със 7:1 точки.

Във втората част чехът тотално доминираше. Той поведе с 5:2, допусна пробив, но все пак взе сета. Федерер обърна третата част от 1:3 с пет поредни гейма, но в четвъртия сет той допусна фатален пробив за 3:5 и Бердих се възползва. Следващият съперник на чеха ще бъде олимпийския шампион Анди Мъри (Великобритания), съобщава БТА.

Поставеният под номер 3 Мъри постигна изключителен обрат срещу хърватина Марин Чилич. Британецът изоставаше със сет и 1:5 във втория, но стигна до крайната победа с 3:6, 7:6(4), 6:2, 6:0, след като взе последните 11 гейма в мача.

Шампионът от 2009 година Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина) победи местния любимец Анди Родик с 6:7(1), 7:6(4), 6:2, 6:4 и сложи край на състезателната кариера на американеца, който по-рано обяви, че това ще бъде последният му турнир като професионален тенисист. Мачът беше доигран тази нощ, след като беше прекъснат заради дъжд при 1:0 точки за Родик в тайбрека на първия сет.

30-годишният американец, шампион в НЮ Йорк през 2003 година, стартира отлично и спечели шест от първите седем разигравания, с което и първия сет. Втората част отново стигна до тайбрек, но в него Дел Потро триумфира със 7:4 точки. До края аржентинецът доминираше. Той поведе с 4:0 гейма в третия сет, а в четвъртия реализира единствения пробив за 3:2 и до края нямаше проблеми.