Най-добрият български тенисист григор Димитров отпадна още на старта на US Open. Българинът допусна разочароваща загуба от 95-ия в ранглистата Жоао Соуса. Димитров отстъпи с 6-3 3-6 4-6 7-5 2-6 и така напуска надпреварата още в първия й кръг. До този момент българинът няма победа в основната схема на US Open, като това определено е най-трудният турнир за Гришо от основната схема. Двубоят започна по отличен за Григор начин и не предвещаваше подобно развитие, а първата част продължи само 26 минути и се реши от един единствен пробив, дошъл при резултат 2-1 гейма, пише TennisKafe.com . Във втория сет ролите се размениха - португалецът достигна до пробив след слаб гейм на Димитров, в който първият му сервис не работеше и малко по-късно Соуса вече водеше с 4-1. Гришо го върна, печелейки подаването на противника си на нула и сервираше за равенство в резултата, но вместо това отново допусна пробив, и то след двойна грешка. Това доведе до шанс за Соуса при 5-3 гейма да затвори втория сет на свой сервис и португалецът се възползва от открилата му се възможност, а статистиката след края на тази втора част бе показателна за случващото се на корта, макар и срещата да не се предаваше на живо - в първия сет Григор вкара 86% от първите си сервиси и загуби две само две точки, а във втория процентът на първи сервис бе едва 36%, спечелените разигравания в неговите подавания само 48% и освен това допусна два пробива. Нищо добро не чакаше Григор Димитров и в третия сет - Соуса набързо поведе с 3-0, а силите на Гришо стигнаха единствено да върне единият от двата пробива. Проблемите за младия българин не спряха дотук и на старта на оказалата се последна четвърта част португалецът на два пъти излизаше напред в резултата с брейк аванс, но и двата пъти Григор намери сили да го върне. Нещо повече - първата ни ракета продължи да се бори и да търси обрата, а при 6-5 гейма усилията му бяха възнаградени с нов пробив, довел до равнество в сетовете. За съжаление сервисът - едно от най-силните оръжия на Григор, днес просто не работеше на ниво, а това продължи и в решителната пета част, започнала с преднина от 2-0 в полза на Жоао Соуса. Малко по-късно португалецът за осми път в двубоя спечели подаването на противника си, а при 5-2 отрази два брейкбола и след близо три часа игра записа едва третата си победа в основна схема на турнири от Големия шлем.